Projekty
EN
Menu

Accolade hlavním partnerem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary

Skupina Accolade je novým hlavním partnerem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy vary. Smlouvu o spolupráci podepsala na konci minulého týdne. Mezi hlavními partnery festivalu je nováčkem; na minulých ročnících se nepodílela ani v menším rozsahu partnerství.

“Jako investor do průmyslových nemovitostí se podílíme na tom nejlepším, co v České republice vzniká. Stejně je to s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary. Je mi ctí, že můžeme být partnery takto významné kulturní události,“ říká Milan Kratina, CEO a spolumajitel Accolade.

Skupina Accolade se věnuje zejména investicím do průmyslových nemovitostí. Prostory pro svoje podnikání si od ní pronajímají společnosti jako je GE Aviation, která v budově vlastněné Accolade v pražských Letňanech vyvíjí a vyrábí letecké motory, KION Group, která v Ostrově u Stříbra na Plzeňsku vyrábí špičkové strojírenské roboty do skladů, nebo třeba Tchibo, jež má v prostorách vlastněných Accolade v Chebu zázemí pro svůj eshop s oblečením a módními doplňky. Celkem skupina Accolade vlastní na 700 000 metrů čtverečních špičkové průmyslové plochy k pronájmu v České republice a v Polsku.

Accolade už ve střední Evropě uskutečnila investice za víc než deset miliard korun. Před nedávnem koupila provozovatele druhého největšího českého letiště – Letiště Brno, a také připravuje stavbu vlastního polygonu pro vývoj samořiditelných aut u města Stříbra v západních Čechách.

„S Mezinárodním filmovým festivalem v Karlových Varech nás pojí i to, že na západě Čech máme naše nejúspěšnější české parky; zejména Cheb, který je oficiálně nejlepším průmyslovým parkem střední Evropy. MFF KV se svou dlouholetou historií objevil potenciál regionu mnohem dřív, než se vůbec objevila jakákoli myšlenka na vznik skupiny Accolade. A podobně jako je MFF KV kulturní akci mimořádného významu pro celou Evropu, je smyslem Accolade být významnou středoevropskou institucí pro podnikání. S centrem v České republice,“ dodává Kratina.

Poslední místo v Karlovarská Business Park obsazené

Úplně poslední zbývající volný výrobní či skladovací prostor v Karlovarská Business Park je obsazený. Novým nájemcem je společnost L.A.Fuel Print & Fullfilment s.r.o. Zabývá se zpracováním, tiskem a rozesílkou personalizovaných marketingových materiálů po Evropě, Spojených státech, Kanadě i Austrálii a Novém Zélandu. Ročně zvládne z Prahy odbavit tři až pět milionů obálek.

„Potvrdilo se, že Karlovarská Business Park patří k nejkvalitnějším nemovitostem pro podnikání na českém trhu – celých jeho 20 000 metrů čtverečních je nyní plně pronajatých. V parku tak máme celkem 12 nájemců. Věnují se logistice, výrobě a jsou zde i přímo prodejní plochy,“ říká Lukáš Répal, ředitel asset managementu a akvizic skupiny Accolade.

„Rozhodli jsme se přestěhovat do lepšího,“ shrnuje Cesar de Ghouy, Executive Director L.A.Fuel Print & Fullfilment. „Accolade nám v Karlovarská Business Parku nabídla technicky kvalitnější prostory i výhodnější cenu nájmu. V tu chvíli už nebylo nad čím přemýšlet. Do nového se stěhujeme už v květnu,“ dodává de Ghouy.

„Společnosti L.A.Fuel print & fulfillment jsme na míru jejím požadavkům připravili nabídku několika lokalit, zejména v Praze západ a v jejím nejbližším okolí. Nakonec si pronajala poslední volnou jednotku v Karlovarská Business Park o 1 500 metrech čtverečních a dalších 250 metrů čtverečních kanceláří,“ říká Jana Slavíková, Senior Consultant z oddělení průmyslových a logistických nemovitostí společnosti JLL.

Karlovarská Business Park společně vlastní fond Conseq Realitní, otevřený podílový fond, a skupina Accolade. Park vyrostl v místě, kde původně fungovaly uhelné sklady zásobující Prahu. Areál je výtečně dostupný pro osobní i nákladní automobily; je v něm i zastávka MHD. Mezi stávající nájemce patří společnost EvoBus, která se zaměřuje na prodej a servis autobusů značek Mercedes-Benz a Setra, dále Lindab, který vyvíjí, vyrábí, prodává a distribuuje produkty a systémová řešení zjednodušující výstavbu a zlepšující vnitřní klima budov. Sídlí zde i LifeSport výhradní zástupce značky KETTLER, nebo Fresenius, celosvětově vedoucí poskytovatel produktů a služeb pro osoby s chronickým selháním ledvin. Je zde také 3. Princova, velkoobchod a maloobchod s lyžařským vybavením, EXX, navrhující a realizující interiéry a osvětlení, Megadyne CZ, výrobce pohonných řemenů, Schenck Process, producent hospodářství alternativních paliv v průmyslu a energetice, výrobce výměníků tepla SeCesPol – CZ, logistik LOG-IN a prostory zde má i Conseq Investment Management.

Brněnské letiště investuje 30 milionů do bezpečnosti a komfortu

Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek dnes na letišti Brno-Tuřany pokřtil nový speciál pro letištní hasiče, vozidlo Rosenbauer Panther. Jeho nákup je součástí rozsáhlých investic do bezpečnosti a komfortu cestujících, do kterých se letiště pouští od chvíle, kdy se jeho provozovatel stal součástí skupiny Accolade.

„Jsem rád, že nový nájemce vnesl do provozu letiště novou energii a že jsme nastartovali již od začátku pozitivní a pravidelnou komunikaci. Prvořadým cílem Jihomoravského kraje je dlouhodobý rozvoj leteckých linek a rozšiřování pravidelných leteckých spojů do dalších atraktivních destinací. I když v současnosti nelze mluvit o konkrétních termínech a destinacích, doufám, že ještě v letošním roce uvidíme z Brna odlétat pravidelné linky do dalších destinací mimo stávající Londýn a Mnichov. Jižní Morava to pro svůj další rozvoj potřebuje a kraj pro to udělá maximum,“ říká hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek. 

„S Jihomoravským krajem máme společný cíl letiště dlouhodobě rozvíjet, aby bylo atraktivní a frekventovanou branou na jižní Moravu. Proto jsem rád, že jsme coby provozovatel letiště přímou součástí nového týmu, který již začal vyjednávat s několika leteckými dopravci o posílení leteckého spojení z a do Brna,“ říká Milan Kratina, spolumajitel skupiny Accolade a předseda představenstva Letiště Brno a. s.

Vedle letištního hasičského speciálu letiště koupilo také kryté mobilní nástupní schody k letadlům – jsou to vůbec první mobilní kryté schody na letišti, tedy schody se střechou, pod kterou se cestující při nástupu a výstupu z letadel mohou schovat ve špatném počasí. Do letištního autoparku přibyl také nový tahač letadel, který zvládne odtlačit i větší bizjety, což zjednoduší manipulaci s letadly, zvýší kapacitu letištní plochy a v neposlední řadě zvýší komfort cestujících a posádek privátních letounů. „Letiště Brno investovalo během několika měsíců do zvýšení bezpečnosti a komfortu cestujících 30 milionů korun, dalších deset milionů mířilo do stavebních prací,“ vypočítává Milan Kratina a dodává, že část těchto investic podporuje Státní fond dopravní infrastruktury z programu na ochranu letišť.

Letiště rozšiřuje kapacitu pasové kontroly pro cestující mimo Schengenský prostor, investuje do nových rentgenů a detektorů zakázaných látek. Pro nové hasičské vozidlo a další techniku letiště přistavělo garážová stání. Mezi největší investiční akce patří nové oplocení kolem přistávací a vzletové dráhy a souvisejících pojezdových drah moderními 3D panely dle aktuálních bezpečnostních požadavků. Peníze jsou připravené také na rozšíření parkoviště před terminálem a na vybudování nové moderní infrastruktury letiště, včetně páteřních rozvodů vody a plynu, jejichž stavba se rozbíhá. Uvnitř letištní haly je inovovaná klimatizace a vzduchotechnika jak ve veřejných prostorách, tak v zázemí, samozřejmostí jsou pravidelné kontroly a revize všech letištních systémů.

Vedle investic přímo na letišti také probíhá oprava mostu na příjezdové silnici k terminálu zajišťovaná Jihomoravským krajem. Nutná oprava nadjezdu nad železniční tratí cestu na letiště nárazově zpomaluje; v sezóně bude dopravu řídit semafor reagující na aktuální počet čekajících aut, nicméně cestující by měli pamatovat na vždy doporučovaný příjezd dvě hodiny před odletem.

Accolade investuje tři čtvrtě miliardy na severovýchodě Polska

Skupina Accolade investuje bezmála tři čtvrtě miliardy korun do výstavby průmyslového parku v Bělostoku na severovýchodě Polska. Projekt poblíž hranic s Běloruskem, Litvou a Kaliningradem je rozdělený do tří samostatných fází, které dohromady nabídnou zhruba 40 500 metrů čtverečních plochy k pronájmu pro lehký průmysl a logistiku. Už nyní je 21 600 metrů čtverečních pronajatých; mezi prvními nájemci je s 10 000 metry čtverečních sklářský gigant Pilkington.

„Park Białystok je už šestou investicí skupiny Accoalde v Polsku,“ připomíná Milan Kratina, CEO skupiny Accolade. „Ve svém regionu bude jako první nabízet moderní variabilní prostory k pronájmu pro lehký průmysl a logistiku. Přesně tak zapadá do naší koncepce jít v Polsku do hlavních regionálních center, měst srovnatelných svou velikostí kupříkladu s Brnem. Že je to dobrý přístup, o tom svědčí, že už nyní máme na víc než polovinu parku v Bělostoku uzavřené budoucí nájemní smlouvy,“ dodává Kratina.

„Mezi prvními uživateli parku je sklářská společnost Pilkington. Má s námi uzavřenou dlouhodobou nájemní smlouvu na deset let na 10 000 m2. Pilkington v Bělostoku na jiných místech podniká už řadu let; u nás bude mít svůj nejmodernější podnik na výrobu skleněných výplní, kovových rámů a tvrzeného skla. Výrobu plánuje spustit už na začátku září,“ říká Lukáš Répal, ředitel asset managementu a akvizic skupiny Accolade.

Výstavba parku je rozdělená do třech fází o 22 321 m2, 14 481 m2 a 3 818 m2. První nájemci se do něj začnou stěhovat už během letních prázdnin; dokončení celého parku je v plánu do konce třetího čtvrtletí letošního roku.

Bělostok je největším a také nejrychleji rostoucím městem Podleského vojvodství na severovýchodě Polska. Leží jen padesát kilometrů od hranice s Běloruskem, a tedy také od hranice Evropské unie, respektive Schengenského prostoru, což z města dělá významné obchodní centrum. Bělostok samotný má 300 000 obyvatel, zároveň je centrem metropolitní oblasti pro zhruba půl milionu lidí.

Ve městě působí patnáct škol poskytujících vyšší vzdělání, včetně největší technické univerzity na severovýchodě Polska. Tradiční je zde elektrotechnický průmysl, strojírenství nebo potravinářství.

Park Białystok leží uvnitř hranic města jen 15 minut jízdy autem nebo 25 minut cesty městskou hromadnou dopravou z centra. Přímo u parku je několik autobusových zastávek. Zóna je napojená na městský silniční okruh a je vzdálená jen necelý kilometr jízdy z evropské silnice E67, jejíž trasa začíná v Praze a končí v Helsinkách; Bělostok leží zhruba vprostřed. Východní hranice Schengenského prostoru je vzdálená zhruba 45 minut jízdy, Varšava dvě hodiny, Minsk a Vilnius zhruba čtyři hodiny; cesta autem do Prahy by zabrala zhruba osm hodin.

Město Stříbro podpořilo záměr výstavby polygonu pro autonomní vozy

Zastupitelstvo města Stříbra podpořilo záměr skupiny Accolade založit na sever od města, u městské části Těchlovice, polygon zaměřený na vývoj a certifikování vozidel s autonomním řízením. Zastupitelky a zastupitelé souhlasili se záměrem upravit územní plán města tak, aby stavbu v budoucnu umožnil. Pro bylo 13 ze 14 přítomných členů zastupitelstva, jeden se zdržel.

„Děkuji městu Stříbru za takto širokou podporu. Jakmile bude polygon v provozu, přivede do Stříbra špičkové automobilové vývojáře z celé Evropy; najde v něm zaměstnání celá řada vysokoškolsky vzdělaných odborníků. Opravdu věřím, že je to pro město Stříbro výjimečná příležitost. A stejně tak pro celou Českou republiku. Vývoj aut, která se umí řídit sama, totiž představuje možná ten nejnáročnější IT a strojírenský problém, na kterém dnes svět pracuje. Musíme být součástí jeho řešení, aby se u nás mohl dál rozvíjet špičkový automobilový výzkum a vývoj,“ říká Milan Kratina, CEO skupiny Accolade.

„Společně s případnou výstavbou polygonu chceme, ve spolupráci s krajem, vyřešit dlouho připravovaný severní obchvat města,“ říká starosta města Stříbra Karel Lukeš. „Doprava ve Stříbře je nárazově hodně složitá a kraj má v plánu obchvat vybudovat již řadu let,“ připomíná Lukeš.

Zastupitelstvo města pověřilo jednáním s investorem o připravovaném polygonu místostarostu Martina Záhoře. „Výstavba polygonu by Stříbru jen na dani z nemovitosti přinesla každoročně přes pět milionů korun navíc do městského rozpočtu. Zásadní samozřejmě je najít takovou podobu projektu, která bude pro občany města výhodná. O tom s investorem jednáme,“ říká místostarosta města Stříbra Martin Záhoř.

Na projektu polygonu již nyní skupina Accolade spolupracuje s Českým vysokým učením v Praze, konkrétněji s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky, i s Vysokým učením technickým v Brně. VUT Brno se věnuje optimalizaci povrchů na polygonu; ČVUT se zabývá kybernetikou. Polygonu by se měly věnovat například některé studentské závěrečné práce. Zájem o rozvoj polygonu už projevilo například také Centrum aplikovaného výzkumu Nevadské univerzity ze západu USA a někteří výrobci komponentů.

Jednání zastupitelstva města předcházela dvě veřejná projednání projektu polygonu. První přímo v městské části Těchlovice, druhé v kinosále Městského kulturního střediska ve Stříbře. V návaznosti na tato veřejná projednání pak hlasovalo zastupitelstvo.

Samotný provoz na polygonu odpovídá velmi málo vytížené okresní silnici, která je schovaná za zeleným valem. Tomu bude odpovídat i prakticky žádný hluk nebo zplodiny – nic z toho by sousedé polygonu neměli nijak pocítit. Navíc lze předpokládat, že mezi uživateli okruhu budou převažovat vozidla bez spalovacího motoru

Západočeské Stříbro je pro vznik polygonu dobrou lokalitou díky blízké dálnici D5 a zejména díky tomu, že město leží v ideálním středu mezi hlavními evropskými automobilkami.

Fond Accolade už vlastní přes 400 000 m2 průmyslových nemovitostí v hodnotě 7 miliard korun

Fond Accolade vlastní už 20 nájemních budov pro lehký průmysl a logistiku v osmi parcích v České republice a v Polsku; zároveň právě dokončuje akvizici další nemovitosti. Fond tak bude vlastnit už přes 400 000 m2 průmyslových nemovitostí v souhrnné hodnotě sedmi miliard korun. Všechny nemovitosti má stoprocentně pronajaté.

„Necelé čtyři roky od vzniku se Fond Accolade stal nejrychleji rostoucím vlastníkem průmyslových nemovitostí v regionu,“ upozorňuje Milan Kratina, předseda představenstva Accolade Industrial Fund. „Pro srovnání, do roku 2017 Fond vstupoval s portfoliem nemovitostí o celkové rozloze 128 000 m2 pronajímatelné plochy. Po započtení transakcí, které jsou nyní v procesu, bude vlastnit průmyslové nemovitosti o celkové rozloze 404 000 m2 v hodnotě 274 400 000 euro,“ dodává Kratina.

S Fondem Accolade investují už čtyři stovky majitelů firem, členů top managementu, partnerů poradenských společností, advokátních kanceláří, family offices či přímo další fondy. Celkem už do Fondu vložili bezmála 2,5 miliardy korun; jen za loňský rok to bylo dalších 1,25 miliardy korun. Vloni dosáhl Fond zhodnocení jejich akcií o 14,1 % v korunách, respektive o 17,86 % v eurech.

Nejnovějším přírůstkem ve Fondu je budova o 26 564 metrech čtverečních v Ostrově u Stříbra. Je plně pronajatá společnosti KION, která v ní provozuje jeden z nejmodernějších strojírenských závodů na světě. Vyrábí zde robotická zařízení do automatizovaných skladů. KION je už delší dobu nájemcem také v sousední budově Fondu, kde vyrábí logistické vozíky. V obou budovách uzavřel nájemní smlouvy na 15 let.

Před dokončením je v současné době nákup 32 000 metrů v chebské průmyslové zóně. Vznikly jako rozšíření přímo navazující na již stojící budovu taktéž vlastněnou Fondem. Společnost DHL zde provozuje distribuční centrum kosmetiky značky Estée Lauder. Původní nemovitost je také pronajatá společnosti DHL coby servisní logistické středisko pro Sky Deutschland. I to se zvětšilo – expanze centra pro Sky Deutshland zabrala zhruba 2 000 metrů čtverečních, zbylých 30 000 připadá na nové distribuční centrum Estée Lauder.

Budovy Fondu jsou postavené a provozované tak, aby měly minimální spotřebu energií a vody, produkovaly co nejméně odpadu a byly šetrné k životnímu prostředí a lidem, kteří v nich pracují. Potvrzuje to certifikát BREEAM na stupni „Very Good“. Nejnovější nemovitost pro DHL distribuční centrum Estée Lauder má díky dohodě s nájemcem o způsobu provozování budovy vynikající certifikaci BREEAM Excellent.

V průběhu minulého roku Fond zakoupil například také druhou největší nájemní průmyslovou budovu, která kdy byla v Česku postavena, a to budovu o 73 000 m2 pronajatou společnosti Tchibo v Chebu coby zázemí pro její eshop s oblečením a doplňky. Fond také prvně vstoupil na logistický trh v Praze, když převzal budovu o 11 000 m2 v Pavlově. V Polsku Fond investoval do průmyslových parků v Lublinu, ve Štětíně a také v Bydhošti.

K největším nájemcům Fondu Accolade patří strojírenská společnost KION, která v Ostrově u Stříbra vyrábí logistické roboty a skladové vozíky, v Chebu je vedle Tchiba klientem Fondu například také logistická společnost DHL s distribučními centry pro televizi Sky Deutshland a kosmetiku Estée Lauder. V Polsku patří k významným nájemcům lídr v online prodeji pneumatik Oponeo, největší švédský online prodejce motocyklových dílů, vybavení a oblečení Pierce, nebo Eurocash, což je jedna z největších polských společností v oblasti rychloobrátkového zboží, která je zároveň významným akcionářem Stock Plzeň.

Celkově je portfolio nemovitostí Fondu pronajaté zhruba z jedné třetiny logistickým společnostem, z jedné třetiny výrobním a strojírenským společnostem a také z jedné třetiny eshopům.

ČSOB financuje Accolade půl miliardou korun

Československá obchodní banka poskytla Accolade během posledních tří měsíců úvěry ve výši necelých 20 milionů eur, tedy zhruba půl miliardy korun. Banka se tak podílí na financování další výstavby industriálního parku v Chebu a na akvizici nájemní budovy pro lehký průmysl a logistiku v Pavlově u Prahy.

„Československá obchodní banka je už šestým bankovním ústavem, se kterým Accolade spolupracuje. Výše všech úvěrů poskytnutých Accolade jsou nyní necelé čtyři miliardy korun,“ říká CEO skupiny Accolade a předseda představenstva Accolade Fund Milan Kratina. „Splnili jsme tak interní cíl navýšit počet bank, se kterými spolupracujeme. Velmi si vážím důvěry, s jakou ČSOB ohodnotila naše investiční plány,“ dodává Kratina.

„Společnost Accolade vnímáme jako kvalitního hráče na trhu průmyslových nemovitostí v regionu střední Evropy. Ceníme si vzájemné spolupráce a jsme rádi, že se můžeme zařadit mezi jejich financující banky,“ říká Jakub Pospíšil, zástupce Korporátního bankovnictví Československé obchodní banky.

„S pomocí úvěru od ČSOB financujeme rozšíření nájemní plochy pro společnost DHL v Chebu o dalších 30 000 m2. DHL si dnes v Chebu pronajímá zhruba 15 000 m2 a rozhodla se využít připravenou možnost rozšíření své stávající budovy,“ vysvětluje Tomáš Procházka, CFO skupiny Accolade. 

Skupina Accolade v Chebu investovala výstavbu tří nájemních budov pro lehký průmysl a logistiku. Jsou postavené na míru společnostem Tchibo, která zde provozuje své největší eshopové distribuční centrum, dále společnosti BWI, výrobci automobilových tlumičů a právě DHL. Všechny tři postupně převzal Fond Accolade; ten by se měl výhledově stát vlastníkem i nového rozšíření budovy DHL.

Druhý úvěr je určený na akvizici plně pronajaté budovy o rozloze 11 000 m2 v Pavlově u Prahy. Působí v ní logistické společnosti Panalpina a Ecommerce Europe. Jejím původním vlastníkem byl fond Logistis spravovaný společností AEW Europe. Novým majitelem se stane Accolade Industrial Fund, fond kvalifikovaných investorů specializovaný na akvizice a následný dlouhodobý pronájem průmyslových nemovitostí ve střední Evropě.

Fond Accolade zamířil do Prahy. Koupil svou první industriální budovu u hlavního města.

Fond Accolade, zaměřený na investice do špičkových průmyslových nemovitostí k pronájmu, koupil svoji první budovu na hranicích Prahy. Od fondu Logistis, spravovaného AEW Europe, získal halu o 11 000 m2 u obce Pavlov, na exitu 7 karlovarské dálnice D6. Přesnou výši transakce kupující ani prodávající nezveřejnili, hodnota budovy je více než dvě stě milionů korun.

„Pavlov je první investicí Fondu Accolade přímo v Praze,“ potvrzuje Milan Kratina, předseda představenstva Fondu Accolade. „Díky svému umístění je ideální pro příměstskou logistiku a ecommerci zaměřenou na Prahu. To je odvětví, které v posledním dvou třech letech roste raketovou rychlostí s tím, jak stoupají nároky koncových zákazníků na perfektní logistiku, což v prvé řadě znamená požadavek na dodání nákupu z eshopů nejdéle do druhého dne. Pro takové klienty je Pavlov perfektní,“ dodává Kratina.

„Budovu Fond Accolade kupoval jako plně pronajatou. Má dva nájemce. Tím větším je původem švýcarská společnost Panalpina, která patří do třicítky největších logistických společností světa a v České republice je v první trojce největších leteckých dopravců. Původně měla v Česku tři logistické prostory, které všechny sestěhovala do Pavlova. Druhým nájemcem je Ecommerce Europe, sdružení 75 000 evropských online prodejců, které z Pavlova zajišťuje logistiku pro své členy zaměřené na Českou republiku a střední Evropu,“ vysvětluje Lukáš Répal, ředitel asset managementu a akvizic skupiny Accolade.

Nájemní budova v Pavlově je tak nejnovějším českým přírůstkem do Fondu Accolade. Jeho prostřednictvím investují své peníze už téměř dvě stovky osob z řad majitelů firem, top managementu, partnerů poradenských společností, advokátních kanceláří, family offices či dalších fondů. Jen za letošní rok Fond Accolade získal od investorů dalších 1,25 miliardy korun. Celková čistá hodnota aktiv (NAV) Fondu Accolade je nyní 2,3 miliardy korun.

Po dokončení transakcí, které má fond v současné době rozpracované, bude v jeho majetku celkem 19 industriálních nemovitostí pro lehký průmysl, logistiku a ecommerci o celkové rozloze více než 340 000 m3 v hodnotě přesahující 5,7 miliardy korun. Třetinu z celkové plochy nemovitostí Fondu mají pronajatou eshopy, třicet procent výrobní a dvacet procent logistické společnosti.

Fond Accolade vlastní nájemní průmyslové nemovitosti v Ostrově u Stříbra a v Hořovicích na dálnici D5, v Chebu a v Pavlově u Prahy na dálnici D6, v Týništi nad Orlicí a také v polském Štětíně, Bydhošti či Lublinu. Jejich nájemci jsou společnosti jako Tchibo, KION, BWI, Raben, Ideal Automotive, Oponeo, Alpha Corporation, DHL, Pierce, Saint-Gobain, DB Schenker, Dynamic Parcel Distribution – DPD, C.H.Robinson a další.

Fond Accolade jen letos získal od investorů dalších 1,25 mld. Kč

Investoři v letošním roce prostřednictvím Fondu Accolade investovali do nájemních budov pro lehký průmysl, ecommerci a logistiku už 1,25 miliardy korun. Fond tyto peníze použil na nákup šesti rozsáhlých průmyslových nemovitostí v Chebu a v Hořovicích a v polském Štětínu a v Lublinu; nákup dalších čtyř budov v Polsku a v České republice je nyní v procesu.

„Letošním úpisem se objem peněz investovaných do Fondu Accolade prakticky zdvojnásobil,“ konstatuje Milan Kratina, předseda představenstva Fondu Accolade. „Ve střední Evropě panuje vysoká poptávka po nových nájemních průmyslových nemovitostech; my současně s tím máme v zásobě dostatek vysoce kvalitních industriálních nemovitostí, které pro vstup do Fondu průběžně připravujeme,“ vysvětluje Kratina.

„Děkujeme našim investorům za chuť investovat s námi do průmyslových nemovitostí. Accolade je jediným fondem kvalifikovaných investorů, který investuje výhradně do prvotřídních, nových průmyslových nemovitostí v kvalitních lokalitách ve střední Evropě. Jsem rád, že jsme řadě lidí otevřeli možnost se na růstu tohoto trhu podílet,“ dodává Kratina.

Fond Accolade nyní v České republice a v Polsku vlastní 15 nájemních průmyslových budov. Zároveň je v procesu nákup dalších čtyř nemovitostí. Po dokončení těchto transakcí  bude v portfoliu Fondu pronajatá plocha o celkové rozloze více než 340 000 m2 v hodnotě přesahující 5,7 miliardy korun. Třetinu z celkové plochy nemovitostí Fondu mají pronajatou eshopy, třicet procent výrobní a dvacet procent logistické společnosti.

Celková čistá hodnota aktiv (NAV) Fondu Accolade je nyní 2,3 miliardy korun. Financování jeho transakcí se věnuje šest bank, z nichž nejvýznamnější jsou UniCredit Bank a Česká spořitelna, člen Erste Group, v České republice a Bank Zachodni WBK, člen Santander Group, mBank a Bank Pekao v Polsku.

„Nárůst poptávky po velkých logistických prostorách z řad eshopů je v posledních letech enormní, což se odráží ve složení nájemců Fondu,“ říká Milan Kratina. „Pro rok 2018 se proto Fond cíleně připravuje na vstup několika velkých výrobních projektů. Mezi všemi mohu zmínit například druhou budovu pro společnost KION ve Stříbře v hodnotě 600 milionů korun, která ji má na patnáct let pronajatou pro špičkovou strojírenskou výrobu logistických robotů,“ dodává Kratina.

Prostřednictvím Fondu Accolade investovaly už téměř dvě stovky osob z řad majitelů firem, top managementu, partnerů poradenských společností, advokátních kanceláří, family offices či dalších fondů.

Fond Accolade vlastní nájemní průmyslové nemovitosti v Ostrově u Stříbra a v Hořovicích na dálnici D5, v Chebu na dálnici D6, v Týništi nad Orlicí a také v polském Štětíně, Bydhošti či Lublinu. Jejich nájemci jsou společnosti jako Tchibo, KION, BWI, Raben, Ideal Automotive, Oponeo, Alpha Corporation, DHL, Pierce, Saint-Gobain, DB Schenker, Dynamic Parcel Distribution – DPD, C.H.Robinson a další.

Provozovatel brněnského letiště je nově součástí skupiny Accolade

Letiště Brno změnilo majitele. Nově je součástí investiční skupiny Accolade. Dosavadní majitelé společnosti LETIŠTĚ BRNO a. s., která má na základě smlouvy s Jihomoravským krajem mezinárodní letiště v Tuřanech v dlouhodobém pronájmu, podepsali dohodu s Accolade ve čtvrtek.

„Dneškem se začíná psát nová kapitola dějin letiště. Jsem přesvědčený, že ve spolupráci s krajem, který považujeme spolu s městem Brnem za naše nejváženější partnery, lze letišti zajistit dlouhodobý úspěšný rozvoj. Věřím, že najdeme s Jihomoravským krajem a městem Brnem společnou řeč na rozvoji nových leteckých linek. Uvědomujeme si, že jedině společnými silami, na základě dobrých vztahů založených na vzájemné důvěře, lze brněnskému letišti zajistit silné postavení na trhu středoevropské letecké dopravy. V rozvoji letiště chceme navázat na výsledky práce dosavadních vlastníků,“ říká Milan Kratina, CEO skupiny Accolade.

Skupina Accolade se věnuje rozvoji infrastruktury pro podnikání v České republice. Nedávno například oznámila záměr vybudovat v západních Čechách polygon pro testování a certifikaci automobilů s automatickým řízením. Investuje zejména do průmyslových nemovitostí určených k pronájmu. Již v minulosti se zajímala i o možnost vybudovat na území přilehlém k letišti park pro logistiku, ecommerci a lehký průmysl.

Skupina Accolade koupila od předchozích majitelů společnost B.A.W.D.F. s.r.o., která je vlastníkem společnosti LETIŠTĚ BRNO a.s. Tato společnost, LETIŠTĚ BRNO a. s., má uzavřenou smlouvu s Jihomoravským krajem, na jejímž základě má mezinárodní letiště Tuřany v dlouhodobém nájmu a je jeho provozovatelem. Na denním fungování letiště se pro cestující, klienty z řad leteckých společností ani pro zaměstnance změnou majitele nic nemění. Přesná cena, kterou Accolade za stoprocentní podíl v letišti zaplatila, nebyla zveřejněna.   Mezinárodní letiště Brno-Tuřany, druhé největší letiště v ČR, ročně odbavuje bezmála půl milionu cestujících. V současné době odsud létají tři pravidelné linky – jedna do Mnichova a dvě do Londýna. Osobní doprava na letiště narůstá zejména v létě s charterovými lety do prázdninových destinací. Letiště má 150 zaměstnanců, provoz letiště pak přímo generuje dalších zhruba 450 pracovních příležitostí.

Accolade připravuje testovací polygon pro autonomní auta u Stříbra

Český polygon pro testování a certifikaci vozidel s autonomním řízením by měl do roku 2022 stát u západočeského Stříbra. Připravuje ho česká investiční skupina Accolade. Předpokládané náklady na vybudování polygonu dosáhnou několika miliard korun. Do České republiky přitáhne špičku automobilových vývojářů nejen z Evropy.

„Česká republika dnes ve srovnání se světem poněkud zaostává s přípravou na přechod na automobily s autonomním řízením. Na západ od nás funguje několik více či méně pokročilých testovacích polygonů, opačným směrem se první už staví. To by nás už ve velmi blízké budoucnosti mohlo stát opravdu hodně – odchod talentů, odliv peněz na výzkum a vývoj a v delším důsledku i nižší investice do výroby ve prospěch těch zemí, které nabízejí lepší zázemí. Tomu chce Accolade zabránit,“ říká Milan Kratina, CEO skupiny Accolade.

Na polygonu bude možné testovat veškeré dopravní situace, a to i ty evropské. „Polygony, na kterých se dnes testuje, umí nasimulovat hlavně geometricky přísná města pravých úhlů typu New York. Takto ověřené systémy jsou pak na pražském Starém městě, v uličkách Lisabonu nebo v centru Říma úplně ztracené. Ale právě takové prostředí budeme umět ve Stříbře navodit,“ vysvětluje Kratina. Okruh bude vedle městských uliček umět vytvořit i prostředí dálnice, silnic první třídy, okresek nebo jízdy v tunelu.

„Polygon bude centrem excelentního výzkumu a vývoje. Do Stříbra přiláká ty nejlepší automobilové vývojáře z celé Evropy. V rámci přípravy oslovíme české i německé vysoké školy a zejména předpokládáme spolupráci se soukromými vývojovými centry. Samozřejmě velmi stojíme o podporu města a kraje, protože vznik polygonu bude velkým impulzem pro rozvoj Stříbra, Plzeňského kraje i celé České republiky,“ dodává Kratina

„Skupina Accolade investuje do výstavby infrastruktury pro podnikání ve střední Evropě, zejména do výstavby nájemních budov v industriálních parcích. Testovací polygon nás posouvá o notný kus dál směrem k investicím do výzkumu a vývoje,“  vysvětluje Kratina.

Polygon bude připravený na testování technologií, které budou na silnicích dostupné v blízké i vzdálenější budoucnosti. Bude schopen ověřovat například neustálou komunikaci vozidel mezi sebou i v městském, zastavěném, prostředí, včetně komunikace s prvky městské infrastruktury. Samozřejmě bude možné na polygonu zkvalitňovat i stávající asistenční technologie, které už jsou běžně dostupné, jako je čtení značek, adaptivní tempomat, detekce překážek v cestě a další. Cílem je přispět k vývoji zcela samostatných aut schopných provozu bez zásahu člověka.

Rozšířená budova DHL pro Estée Lauder v Chebu bude mít hodnotu 800 milionů korun

V chebské průmyslové zóně začalo rozšíření stávající budovy pronajaté společnosti DHL. Novou část bude DHL využívat pro distribuční centrum kosmetických výrobků Estée Lauder. Investorem rozšíření a majitelem budovy je česká skupina Accolade.

„DHL si od Accolade nyní pronajímá necelých 15 000 m2. Tuto plochu zvětšujeme o dalších 30 000 m2. Po dokončení bude hodnota celé budovy 800 milionů korun,“ říká Milan Kratina, CEO skupiny Accolade.

„V současné době DHL v původní části budovy provozuje logistické zázemí pro německou satelitní televizi Sky Deutschland. Jsem rád, že s námi DHL pokračuje v další expanzi. Společnost razantně investuje do robotizace a automatizace provozu, takže zde roste jeden z nejmodernějších logistických prostorů v Evropě,“ dodává Kratina.

Skupina Accolade v současné době v Chebu vlastní tři nájemní budovy pro lehký průmysl a logistiku. Pronajímají si je společnosti Tchibo, která tu pro svůj eshop provozuje své největší distribuční centrum ve střední a východní Evropě, dále BWI, která zde vyrábí automobilové tlumiče, a DHL. Dohromady v nemovitostech vlastněných Accolade v Chebu vzniklo na devět stovek nových pracovních příležitostí.

Česká Accolade investuje přes miliardu do průmyslového parku Zielona Góra

Česká skupina Accolade investuje do dalšího průmyslového parku v Polsku. Ve městě Zelená Hora postupně díky české investici vyroste na 90 000 m2 špičkové nájemní plochy určené zejména pro lehký průmysl. Hodnota parku bude jedna a čtvrt miliardy korun. První dvě z plánových čtyř budov jsou už plně pronajaté, a to ještě před začátkem stavby.

„Chceme si udržet vyvážený poměr výrobních a logistických projektů. Protože v poslední době neustále stoupá poptávka od ecommerce společností a adekvátně tomu roste podíl takových nájemců i v našem portfoliu, hledali jsme v regionu střední a východní Evropy lokalitu, která bude lákavá zejména pro výrobní společnosti a logistika v ní bude tvořit jen menší část poptávky. Zelená Hora je právě takovým místem díky výrobní tradici v regionu a díky kvalitním technickým školám. Park navíc vzniká v přímém sousedství vědeckotechnického parku a kampusu tamní univerzity,“ říká Milan Kratina, CEO skupiny Accolade.

„Složení nájemců potvrzuje předpoklady, že Zelená Hora osloví hlavně výrobní společnosti – většina našich nájemců je zaměřená právě na výrobu, částečně je doplňuje logistika,“ říká Lukáš Répal, ředitel Accolade pro Polsko. „Nájemci skupiny Accolade v Zelené Hoře jsou společnosti Reac, výrobce servomotorů a polohovacích zařízení, Kronopol, největší výrobce a distributor dřevěných podlah na světe, nebo logistik Pekaes,“ dodává Répal.

Park Zielona Góra leží devět kilometrů od centra Zelené Hory, města na západě Polska v Lubušském vojvodství. Zelená Hora má bezmála 140 000 obyvatel, fungují zde dvě univerzity a je zde sídlo sejmu vojvodství. Park přímo navazuje na vědeckotechnický park Lubinski, leží nedaleko univerzitního kampusu, a nabízí tak vynikající veřejnou dopravu do centra města. To vše nájemcům významně usnadňuje hledání kvalifikovaných zaměstnanců. Park je součástí special economic zone.

Park je napojen na dálnici S3, která má spojit Štětín a Prahu.. Díky blízkým hranicím s Německem a díky kvalitnímu dopravnímu spojení trvá cesta z parku do Berlína zhruba tři hodiny, podobně dlouhá je i trasa do Drážďan.

Accolade už v Polsku investovala do průmyslových parků ve Štětíne, v Bydhošti nebo v Lublinu.

Tchibo dokončilo v Chebu druhou část výstavby a otevřelo své největší distribuční centrum ve střední a východní Evropě

Společnost Tchibo Praha po dokončení druhé části výstavby v Panattoni Parku Cheb slavnostně otevřela rozšířené distribuční centrum pro svůj e-shop. Pronajímatelná plocha vzrostla z 39 000 m2 na 73 000 m2. V Chebu tak vyrostla druhá největší logistická hala v ČR a největší distribuční centrum společnosti Tchibo ve střední a východní Evropě. Provoz první části haly byl zahájen 2. prosince loňského roku a právě v těchto dnech padla hranice jednoho milionu odeslaných zásilek. 

Investice ve výši 1,6 miliardy korun patří mezi nejvyšší v regionu a reprezentuje významný impuls pro rozvoj Karlovarského kraje, který vláda zařadila mezi strukturálně postižené oblasti. Jeden z nejvýznamnějších světových producentů kávy a lídr českého online prodeje v kategorii oblečení díky svým aktivitám v Chebu umožnil vytvoření 348 nových pracovních míst. Společnost Geis, která pro Tchibo provoz celého distribučního centra zajišťuje, tyto zaměstnance zatím zařadila do šestidenního dvousměnného provozu. Distribuční centrum vybudoval developer Panattoni Europe ve spolupráci se skupinou Accolade specializovanou na investice do průmyslových nemovitostí.

„Nejlepší zprávou pro českého zákazníka je výrazné zkrácení dodacích lhůt. Zatímco z Brém k němu putovalo zboží v rozmezí 4-6 dnů, z Chebu mu přijde jen za 1-3 dny. Chebské distribuční centrum už přitom v současnosti zásobuje nejen český trh, ale také slovenský, polský, maďarský, rakouský, švýcarský a jihoněmecký. Průměrně nyní rozesíláme 25 000 zásilek denně,“ říká generální ředitel společnosti Tchibo Praha Richard Hodul. 

„Velice si vážím toho, že jeden z nejvýznamnějších maloobchodních řetězců zvolil pro výstavbu velkého distribučního centra právě Cheb, který má mimořádně výhodné dopravní spojení do Německa. Dokončení této výstavby pro společnost Tchibo sebou nese hned několik ´nej´. Dostavěním druhé fáze se stává tato budova druhou největší logistickou halou v České republice a chebská průmyslová zóna je na nejlepší cestě stát se největším industriálním parkem střední Evropy,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni Europe pro ČR a Slovensko.

„Stavbu budovy, ve které distribuční centrum sídlí, financovala skupina Accolade. Nyní si ji společnost Tchibo od nás pronajímá. Samotná budova má hodnotu jedné miliardy korun,“ říká Milan Kratina, CEO skupiny Accolade. „Jen tato budova představuje čtvrtinu veškeré nové nájemní plochy pro lehký průmysl a logistiku, která byla v České republice za letošní pololetí postavená,“ dodává Kratina.

„V následujících měsících budeme nabírat další zaměstnance, a to především do dělnických profesí. Distribuční centrum v Chebu je jedním z nejmodernějších skladových prostor, ale, možná překvapivě, je spíše než na automatizaci či robotizaci založeno na klasické manuální práci. Tok zboží je nastaven tak, že každá položka prochází dvojnásobnou až trojnásobnou kontrolou, což vede k nižší chybovosti a vyšší flexibilitě při ladění kapacity celého distribučního centra,“ říká generální ředitel Dr. Johannes Söllner ze společnosti Geis.

Nové distribuční centrum společnosti Tchibo v Chebu se specializuje na B2C online business. Uvnitř se tedy skladuje, třídí, připravuje, balí a rozesílá zboží, které si objednali zákazníci na webových stránkách e-shopu. Díky rozšíření v rámci druhé fáze výstavby budova disponuje velkorysou kapacitou 30 500 paletových míst, a měla by tedy zvládnout i nejnáročnější špičkové období před Vánoci. 

Tchibo je německý obchodní řetězec, který původně nabízel pouze kávu a kávové speciality. Dnes prodává také spotřební zboží, jehož nabídka se mění každý týden a tematicky je velmi pestrá, od vybavení domácnosti a kuchyně přes módu, sport, elektroniku, hračky, šperky až po zahradu. Svým sortimentem Tchibo pokrývá více než 75 % všech kategorií spotřebního zboží. V roce 2015 byla firma vyhlášena lídrem online prodeje oblečení v ČR. Online prodej představuje 30 % jejích celkových tržeb. 

Chebská průmyslová zóna aktuálně zabírá cca 40 hektarů a celkový počet zaměstnanců se již nyní blíží k hranici 3 000. Díky rychlému příchodu nových investorů v posledních 2 letech se Panattoni Park Cheb stal nejrychleji rostoucím industriálním parkem ve střední Evropě.

 

DC Tchibo Cheb v číslech

 

Celková pronajímatelná plocha

73 000 m2

Počet obsluhovaných zemí

7

Počet zásilek expedovaných od otevření

1. části haly

více než 1 000 000 ks

Průměrná aktuální denní expedice zásilek

25 000 ks

Maximální kapacita

30 500 paletových míst

Aktuální počet zaměstnanců

348

Z UniCredit do Accolade míří ředitel nemovitostního financování. Tomáš Procházka novým CFO Accolade

Tým skupiny Accolade od srpna posiluje respektovaný bankéř pro nemovitostní financování Tomáš Procházka. Ten doposud vedl financování komerčních nemovitostí v UniCredit Bank. Do Accolade nastupuje na nově zřízenou pozici CFO. Portfolio projektů skupiny Accolade v České republice a v Polsku nyní zahrnuje nemovitosti o celkové pronajímatelné ploše přes 400 000 m2, které generují celkové roční nájemné ve výši bezmála půl miliardy korun.

„V Accolade stavíme tým lidí, kteří výborně rozumí nemovitostem. Tomáš Procházka, se svými velkými zkušenostmi z bankovnictví, je silná posila,“ konstatuje Milan Kratina, CEO skupiny Accolade. „Tomáš má obrovské zkušenosti, je respektovanou osobností a jsem velmi rád, že se nám podařilo přesvědčit ho, aby se stal součástí Accolade,“ dodává Kratina.

„Celá moje profesní kariéra byla doposud spojená s bankovnictvím. Téměř patnáct let jsem strávil právě v UniCredit Bank. Příchod do Accolade je tak pro mě poměrně zásadní změnou,“ říká Tomáš Procházka CFO skupiny Accolade. „S nemovitostním financováním mám dlouhodobé zkušenosti. Zažil jsem jak živelný růst začátku tisíciletí, tak komplikace po roce 2007 / 2008. Těším se na spolupráci s kolegy a věřím, že spolu s nimi přispěji k další středoevropské expanzi skupiny Accolade,“ říká Procházka.

Pozice CFO byla v Accolade vytvořena nově. Tomáš Procházka bude mít na starosti optimalizování financování skupiny a posílení komunikace s financujícími bankami a investory. O finance skupiny bude pečovat společně s finančním ředitelem Petrem Macem.

Tomáš Procházka vystudoval Fakultu financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické. Už při studiu nastoupil jako account manažer do ING Bank. Odtud později přešel do HVB Bank, kde měl na starosti vztahy s klíčovými zákazníky v oblasti komerčních nemovitostí. Od roku 2007 pak v HVB Bank, nyní již po změně jména na UniCredit Bank, vedl tým nemovitostního financování.

Skupina Accolade investuje do nájemních nemovitostí pro lehkou výrobu, logistiku a ecommerci. V České republice a v Polsku dosud skupina uskutečnila dvě desítky velkých investičních projektů. Accolade vytváří infrastrukturu pro podnikání ve střední Evropě a mezi její největší projekty patří průmyslový park v Ostrově u Stříbra, kde například v jedné z nájemních budov Accolade společnost KION vyrábí zařízení pro skladovou logistiku, dále průmyslový park v Chebu, který kromě jiných využívá jako zázemí pro svůj eshop společnost Tchibo, nebo průmyslový park ve Štětíně, kde je v nájmu i největší švédský online prodejce motocyklových dílů, vybavení a oblečení společnost Pierce.

V Panattoni Parku Cheb expanduje logistická společnost DHL

Průmyslový developer Panattoni Europe buduje v Chebu nové distribuční centrum pro logistickou společnost DHL Supply Chain. V budově o rozloze 30 000 m2 najde práci až 200 lidí z Chebska a okolí. Skladovat tu budou zboží předního výrobce a distributora kosmetiky. Investor by měl zahájit provoz na začátku příštího roku. Budovu bude vlastnit a pronajímat česká investiční skupina Accolade, s níž Panattoni Europe dlouhodobě spolupracuje.

„S DHL spolupracujeme dlouhodobě a Cheb se poslední dobou stává symbolem tohoto úspěšného vztahu. Během necelých 2 let tu pro vedoucího poskytovatele logistických služeb vyrostla hala o celkové velikosti 15 000 m² a nyní se rozšiřuje o dalších 30 000 m². V rámci této investice bych vyzdvihl nejen vznik dalších pracovních míst v této lokalitě, ale také „zelené“ technologie, které budou v hale implementovány. Naší snahou i do budoucna je, aby všechny nové průmyslové haly byly co nejšetrnější k životnímu prostředí,“ uvádí Pavel Sovička, generální ředitel společnosti Panattoni Europe pro Českou a Slovenskou republiku.

Distribuční centrum přinese do regionu nové pracovní příležitosti. „V prvním roce má ve skladu pracovat více než 100 zaměstnanců a během dalších tří let by se měl jejich počet téměř zdvojnásobit,“ říká Gabriela Kahounová, personální ředitelka DHL Supply Chain. Společnost DHL Supply Chain poskytuje svým zaměstnancům širokou škálu benefitů a řadu vzdělávacích programů od jazykových kurzů přes školení v zahraničních provozech až po možnost získat certifikát specialisty na dodavatelské řetězce v rámci globálního vzdělávacího programu DHL.

„Hodnota budovy, kterou v Chebu Accolade pronajímá DHL, bude po dokončení expanze kolem 800 milionů korun,“ říká Milan Kratina, CEO skupiny Accolade. „V Chebu se nám daří budovat průmyslový park, který je jedním z nejrychleji rostoucích ve střední Evropě. Má vynikající polohu vůči německému trhu, takže je vyhledávanou logistickou centrálou. DHL i další naši nájemci tu zároveň intenzivně investují do automatizace a robotizace provozu, takže jejich chebské pobočky patří k těm v současné době nejmodernějších na světě,“ dodává Kratina.

Nový sklad bude přehlídkou moderních technologií a ekologických řešení. DHL klade velký důraz na používání nových technologií, které zjednodušují a usnadňují zaměstnancům pracovní procesy - například vychystávání hlasovými povely nebo špičkové bezpečnostní kontroly. Nové distribuční centrum bude zároveň začleněno do ekologického programu GoGreen, což je celosvětová iniciativa společnosti Deutsche Post DHL zaměřená na snížení emisí CO2 na 0 % do roku 2050. Nejmodernější opatření v oblasti udržitelné energie budou navržena jako součást nového distribučního centra a budou zahrnovat používání úsporných LED světel nebo inteligentních řídicích systémů snižujících emise světla a energie.

Panattoni Park Cheb je nejrychleji rostoucí průmyslovou zónou ve střední Evropě. Developerská společnost Panattoni Europe sem za poslední 3 roky dokázala přivést 4 nové investory. Celková pronajímatelná plocha již překročila hranici 100 000 m2.

Accolade Holding koupil se skupinou českých investorů areál GE Aviation v Letňanech a ZF TRW-Carr u Staré Boleslavi

Skupina českých soukromých investorů vedená společností Accolade koupila areál vývojového a výrobního centra GE Aviation v pražských Letňanech a také E-Park Stará Boleslav pronajatý společnosti ZF TRW-Carr u Staré Boleslavi. Accolade ani prodávající, kterým je skupina Red Group, přesnou výši transakce nezveřejnili. Hodnota obou parků je nicméně zhruba jedna miliarda korun. Transakci zprostředkovala společnost Colliers.

„Prohlubujeme tak spolupráci s investory, se kterými Accolade dlouhodobě kooperuje. Obě nemovitosti už vzhledem ke své historii formálně nesplňují definici průmyslové nemovitosti třídy A, a tudíž nemohou být součástí Fondu Accolade. Nicméně jsou to vynikající nemovitosti, obě s čerstvě obnovenými dlouhodobými nájmy,“ říká Milan Kratina, CEO skupiny Accolade. „Nákup obou parků jen podtrhuje to, že se Accolade daří na trhu podnikatelských nemovitostí vyhledávat výborné investiční příležitosti pro naše partnery,“ říká Milan Kratina.

„Jsme rádi, že jsme prodejem obou nemovitostí holdingu Accolade úspěšně dokončili naši investici do nich. Jsou to vynikající, na míru vybudované parky pronajaté špičkovým společnostem. Red Group se nyní soustřeďuje na rozvoj kancelářských nemovitostí třidy A poté, co jsme úspěšně dokončili centrálu Bosch CZ v Radlicích. Máme v procesu 12 000 m2 kancelářských prostor třídy A navržených architekty Chapman Taylor,“ říká Richard Ness, Managing Director Red Group.

„S oběma parky získává Accolade za nájemníky další špičkové společnosti,“ říká Lukáš Répal, ředitel asset managementu a akvizic skupiny Accolade. „Pro Accolade je to už druhá letošní investice do průmyslového areálu v Praze či blízkém okolí. Tou první bylo převzetí Karlovarská Business Park na začátku karlovarské dálnice, který jsme koupili společně s fondem Conseq Realitní. V akvizicích kvalitních průmyslových nemovitostí budeme pokračovat,“ dodává Répal.

Areál vývojového a výrobního centra GE Aviation v pražských Letňanech tvoří výrobní a kancelářská budova s celkovou pronajímatelnou plochou 20 000 m2. Park byl postaven už v roce 1984. Před necelými deseti lety však prošel kompletní renovací. Právě tehdy se sem z pražských Jinonic přestěhovala společnost GE Aviation poté, co koupila českou společnost Walter Engines, včetně jejího know-how ve vývoji, výrobě a servisu malých turbovrtulových motorů. V současné době zde pracuje přes 400 zaměstnanců. Vedle výroby a servisu motorů tu pracují i na jejich vývoji.

V E-Parku Stará Boleslav o celkové pronajímatelné ploše 27 000 m2 pracuje zhruba 1 800 zaměstnanců ve výrobě bezpečnostních systémů pro automobily a jeho součástí je i laboratoř pro prototypovou výrobu a testování zapalovacích systémů COP. Areál je plně pronajatý ZF TRW-Carr. Koncern ZF působí ve 40 zemích světa a zaměstnává 138 000 zaměstnanců. Jen letos investuje 1,4 miliard EUR na výzkum a vývoj.

V Panattoni D5 Hořovice Parku se budou skladovat cukrovinky a alkohol

Průmyslový developer Panattoni Europe vybudoval pro logistickou společnost Raben Logistics Czech novou skladovací halu u středočeské obce Žebrák. V budově o velikosti 24 000 m2 se budou skladovat cukrovinky, alkohol a také krmivo pro psy. Poskytovatel komplexních logistických služeb a skladování se do nových prostor stěhuje z nedaleké stávající haly a díky relokaci získá jednotný prostor a skladovací objem navíc. Budovu bude vlastnit a pronajímat česká investiční skupina Accolade, s níž Panattoni Europe dlouhodobě spolupracuje. Slavnostního otevření nové haly se zúčastnili stávající i potenciální klienti společnosti Raben Logistics Czech.

„Pobočka v Hořovicích je pro nás velice důležitá, protože zajišťuje například i lokální distribuci potravinových zásilek ve speciálním temperovaném režimu do různých regionů a má skvělé dopravní spojení do Německa. Jsme proto velmi rádi, že se stěhujeme pouze do sousedství a díky rozšíření skladovacích možností budeme moci navýšit logistické kapacity,“ říká Jakub Trnka, generální ředitel společnosti Raben pro Českou republiku a Slovensko.

„Skladování potravin je výzva a budování logistických hal pro tyto potřeby má svá specifika. Součástí nové haly společnosti Raben je proto například část s kontrolovanou teplotou do 18 °C pro uložení potravinových výrobků, například čokolády. Jsem rád, že jsme ve spolupráci se společností Accolade dokázali vyhovět požadavkům klienta a věřím, že naše řešení ocení i jeho zákazníci,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni Europe pro Českou republiku a Slovensko.

„Prostory od Accolade si dnes pronajímají už víc jak tři desítky společností. Přesto je Raben v Hořovicích prvním nájemcem Accolade specializovaným na potravinářství v České republice. Zároveň je to samozřejmě také silná logistická společnost. Jsem velmi rád, že se rozhodl pro nás. Je to vynikající klient a významně přispívá k větší odvětvové různorodosti našich nájemců,“ říká Milan Kratina, CEO skupiny Accolade „Celková investice Accolade v Hořovicích tak přesahuje půl miliardy korun,“ dodává Kratina.

Společnost Raben Group působí na českém trhu od roku 2008. Nabízí komplexní logistické služby na míru pro různě velké podniky, zahrnující tuzemskou i mezinárodní silniční přepravu, smluvní logistiku a služby přidané hodnoty (VAS). Klíčovou oblastí skupiny jsou služby v oblasti logistiky potravin, které představují téměř 30 % její činnosti. Jedna ze společností skupiny - Fresh Logistics se specializuje na logistiku čerstvých produktů, vyžadujících manipulaci či přepravu v řízených teplotních režimech, proto nový sklad v Panattoni D5 Hořovice Parku disponuje také komorou pro režim fresh do 6 °C. Společnost obsluhuje klienty jako Nestlé, Saeco, Heinz, GlaxoSmithKline, Osram, Haribo a další. 

Panattoni D5 Hořovice Park byl otevřen v loňském roce u exitu 34 dálnice D5, v jednom z posledních volných prostorů s přímým napojením na dopravní tepnu, kterou investoři považují za nejatraktivnější ve střední a východní Evropy. První budova o velikosti 10 000 m2 slouží společnosti Saint-Gobain Sekurit ke zkvalitnění distribuce předních skel pro luxusní značky automobilů. 

Panattoni Europe byla nedávno vyhlášena největším průmyslovým developerem v Evropě podle žebříčku Top Property Developers časopisu PropertyEU. Společnost se dostala na vrchol v kategorii celkového objemu průmyslových prostor dodaného na trh v letech 2014-2016. Ohromujících 2,71 milionů metrů čtverečních udělalo z Panattoni Europe developera č. 1 v oblasti průmyslových nemovitostí v Evropě.

Do Accolade míří vysoký manažer polské Santander Bank Michał Białas. Povede další polskou expanzi Accolade.

O investice české skupiny Accolade do průmyslových nemovitostí v Polsku bude nově pečovat Michał Białas, dosavadní vysoký manažer polské pobočky Santander Bank – Bank Zachodni WBK. Accolade v Polsku v současné době vlastní čtyři průmyslové parky o celkové pronajímatelné ploše přes 150 000 m2 v hodnotě 95 milionů eur, tedy v přepočtu přes 2,5 miliardy korun. Michał Białas do Accolade přichází z pozice ředitele pro korporátní klientelu Bank Zachodni WBK. Vedle stávajících projektů bude mít v Accolade na starosti i další chystanou expanzi na polském trhu podnikatelských nemovitostí.

„Michał Białas bude mít zásadní podíl na péči o investice Accolade v hodnotě bezmála tří miliard korun. Současně bude mít na starosti i vyhledávání a dokončování dalších investičních příležitostí mezi polskými průmyslovými parky,“ říká Milan Kratina, CEO skupiny Accolade. „S ohledem na chystanou expanzi jsme přesvědčení, že Michałovy rozsáhlé znalosti polského nemovitostního trhu budou pro Accolade nedocenitelným přínosem,“ dodává Kratina.

„V Bank Zachodni WBK jsem strávil bezmála jednu dekádu. Začínal jsem tu svoji kariéru. Takže nastoupit do Accolade je pro mě velká věc. Měl jsem na starosti financování nemovitostních projektů. Tyto zkušenosti si beru s sebou do Accolade. A očekávám, že portfolio polských projektů Accolade se s mojí pomocí úspěšně rozroste,“ říká Michał Białas, nový Country Manager Accolade pro Polsko.

„S Michalem jsme v Bank Zachodni WBK spolupracovali na projektu výstavby průmyslového parku ve Štětíně, kde Accolade oživila areál s historií válečné výroby Messerschmittů a následně socialistické kabelovny. Je to velký profesionál a skvělý člověk,“ říká Lukáš Répal, ředitel pro správu stávajících a akvizice nových nemovitostí skupiny Accolade, pod kterého bude řízení Polska nadále spadat.

Michał Białas byl doposud ředitelem pro korporátní klientelu Bank Zachodni WBK se zaměřením na financování nemovitostních projektů – kancelářských, retailových, průmyslových i rezidenčních. Dříve v bance působil jako team leader nemovitostních specialistů; když předtím sám před sedmi lety začal svou pracovní kariéru v Bank Zachodni WBK jako juniorní specialista pro nemovitosti. V roce 2014 byl oceněn za nemovitostní projekt roku díky financování projektu kancelářského mrakodrapu Q22 ve Varšavě, který si za své polské sídlo později vybrala společnost Deloitte.

Skupina Accolade v současné době v Polsku vlastní průmyslové parky ve Štětíně, v Bydhošti, v Lublinu a ve městě Mińsk Mazowiecki. Jejich nájemci jsou například přední polský prodejce pneumatik a ráfků Oponeo, největší švédský online prodejce motocyklových dílů, vybavení a oblečení Pierce, dodavatel rybářského vybavení původem z Dánska Svendsen Sport nebo logistici DB Schenker, DPD či Rohlig-Suus.

Portfolio nájemců skupiny Accolade v Polsku je typově odlišné od nájemců v České republice – zatímco v ČR jsou mezi nimi zejména ecommerce, automotive a strojírenské společnosti, jako například výrobce skladové logistické techniky KION ve Stříbře na Tachovsku, čínský výrobce automobilového odpružení BWI v Chebu nebo Tchibo, které v Chebu využívá prostory pronajaté od Accolade jako zázemí pro svůj eshop, v Polsku mezi nájemci převažují spíše eshopy a příměstská logistika, což přispívá k udržování odvětvově i geograficky vyváženého portfolia klientů skupiny.

Díky Accolade má Cheb nejlepší průmyslovou zónu střední Evropy

Chebský průmyslový park je nejlepší ve střední Evropě. To je závěrečné hodnocení řady expertů, kteří srovnávali průmyslové parky napříč zejména střední Evropou v rámci CIJ Awards 2017. Pozici nejlepšího parku dle odborníků Cheb získal díky investicím skupiny Accolade do nájemních industriálních budov pro společnosti DHL, BWI a Tchibo. Žádný jiný park nebyl výkonnější. Právě budova skupiny Accolade pro Tchibo pak získala další nej, když byla vyhodnocena jako nejlepší samostatná průmyslová budova určená k pronájmu. Developerem průmyslového parku je společnost Panattoni Europe.

„Do rozvoje chebské průmyslové zóny budeme investovat dál. Už dnes tu pronajímáme přes 100 000 m2 industriální plochy a tuto velikost chceme více než zdvojnásobit,“ říká Milan Kratina, CEO skupiny Accolade. „Ocenění jsou skvělá. Nepochybně i investory do fondu Accolade potěší, když vědí, že se s námi podílejí na tom nejlepším, co lze dnes v Evropě najít.“

„Konkrétním důkazem o významu průmyslové zóny v Chebu je zájem dalších potenciálních nájemců – a ten je stále vysoký. Očekávám, že v Chebu postupně vyroste jeden z největších průmyslových parků ve střední Evropě. Odhadujeme, že naše nájemní budovy v Chebu dosáhnou postupně hodnoty pěti miliard korun,“ dodává Kratina.

Ve stávající trojici nájemních budov skupiny Accolade v Chebu působí společnosti DHL, BWI a Tchibo. DHL zde má distribuční i servisní zázemí pro zákazníky satelitní televize Sky Deutschland. Společnost BWI v Chebu vyrábí tlumiče pro prémiové automobilové značky, jejími zákazníky je například BMW, Volvo, Audi ale i Opel.

Třetím nájemcem Accolade v Chebu je společnost Tchibo. Ta si pronajímá necelých 40 000 m2, už za několik měsíců se ale rozšíří i do druhé části své budovy a celkem bude v Chebu využívat bezmála 80 000 m2 nájemní plochy. Stavba pro Tchibo se také stane druhou největší industriální nájemní budovou, která kdy v České republice vznikla. Společnost Tchibo je známá jako prodejce kávy, je ale také jedním z největších online prodejců oblečení a doplňků. A právě jako zázemí pro svoje online aktivity nájemní prostory v Chebu využívá.

Experti oslovení CIJ porovnávali průmyslové parky zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy. Celkem bylo do hodnocení zapojeno na šest stovek odborníků zaměřených na komerční nemovitosti. Hodnocení bylo dvoustupňové, do síně slávy, kam byla uvedena průmyslová zóna v Chebu a nájemní budova pro Tchibo, se mohli dostat pouze vítězově prvních kol dle jednotlivých hodnocených zemí, tedy České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Rumunska a Srbska. Jednotlivá národní hodnocení komerčních nemovitostí CIJ Awards běží už šestnáct let.

Jeden z nejkvalitnějších průmyslových parků na trhu mění majitele: Accolade a Conseq kupují Karlovarská Business Park

Karlovarská Business Park má nové majitele: společně jej koupil fond Conseq Realitní, otevřený podílový fond a skupina Accolade, věnujícím se investicím do podnikatelských nemovitostí. Majoritní podíl má fond Conseq Realitní, který se na transakci podílel devadesáti procenty.

Součásti prodeje jsou čtyři budovy s pronajímatelnou plochou necelých 20 000 m2, využitelné pro logistiku, e-commerci, kanceláře i retail. Přesnou výši transakce kupující, ani prodávající nezveřejnili; hodnota nemovitostí je zhruba půl miliardy korun. Karlovarská Business Park leží přímo na křížení pražského okruhu a karlovarské dálnice D6, jen pět minut od letiště Praha. Disponuje tak výborným přístupem do centra Prahy i na evropskou dálniční síť. 

„Akvizice Karlovarská Business Park představuje pro realitní fond společnosti Conseq vynikající investiční příležitost. Pomůže diverzifikovat portfolio nemovitostí, které fond vlastní, a tím dál posílí jeho stabilitu, bezpečnost a výnosy pro investory,“ říká Jan Vedral, předseda představenstva společnosti Conseq.   „Karlovarská Business Park patří k těm nejlepším, které lze v České republice najít. Nachází se na perspektivním místě, které zaručuje dlouhodobou udržitelnost pronájmů, což dokazuje i historie parku v posledních deseti letech. Zároveň touto akvizicí utvrzujeme spolupráci s Conseqem,“ říká Milan Kratina, CEO skupiny Accolade. „Park stojí v lokalitě s výbornou dopravní dostupní i viditelností; je to multifukční park vhodný pro obchodní, kancelářské i průmyslové aktivity,“ dodává Lukáš Répal, ředitel asset managementu skupiny Accolade.

Financování transakce zajistila UniCredit Bank. „Jsme velmi rádi, že si nás společnost Accolade a fond Conseq realitní, OPF vybrali pro financování akvizice Karlovarská Business Park. Díky tomu se můžeme podílet na nákupu nemovitostí, které jsou součástí jednoho z nejúspěšnějších průmyslových parků v České republice,“ říká Jan Bohata, senior relationship manager úseku real estate finance, UniCredit Bank.

Karlovarská Business Park leží v místě, kde se původně nacházely uhelné sklady zásobující zejména Prahu. Areál je atraktivní pro zákazníky žijící na Praze 6, 5 a nově vznikající residenční oblasti na Praze-západ, ale i pro klientelu cestující přes Letiště Václava Havla. Areál je velmi dobře dostupný pro osobní i nákladní automobily, před ním se nachází autobusová zastávka se spoji na metro. Budovy jsou velmi dobře viditelné z Pražského okruhu, dálnice D6 a Karlovarské ulice.

Mezi stávající nájemce patří společnost EvoBus, která se zaměřuje na prodej a servis autobusů značek Mercedes-Benz a Setra, dále Lindab, který vyvíjí, vyrábí, prodává a distribuuje produkty a systémová řešení zjednodušující výstavbu a zlepšující vnitřní klima budov.  Sídlí zde i LifeSport výhradní zástupce značky KETTLER, nebo Fresenius, celosvětově vedoucí poskytovatel produktů a služeb pro osoby s chronickým selháním ledvin.

Accolade rozšiřuje průmyslový park ve Stříbře. Nová budova pro KION má hodnotu 600 milionů korun

Skupina Accolade investuje do rozšíření průmyslového parku v Ostrově u Stříbra. Nová nájemní budova bude mít hodnotu 600 milionů korun. Společnost KION v ní bude vyrábět dopravníkové systémy včetně robotizovaných zařízení, která sama uloží zboží ve skladu na příslušné místo a na vyžádání ho opět bez zásahu člověka vydají. Vysoce automatizovaná bude i jejich výroba. KION počítá se vznikem 200 pracovních míst. Je to už druhý projekt skupiny Accolade pro společnosti KION ve Stříbře. V tom prvním od začátku minulého roku vyrábí vozy pro skladovou logistiku.

„Oba závody společnosti KION patří k nejmodernějším podnikům na světě. Rozhodně spadají do kategorie smart factories, ve kterých nemnoho vysoce kvalifikovaných zaměstnanců ovládá armádu robotů, které vyrábějí finální produkt. Tomu odpovídá i vyšší mzdové ohodnocení zaměstnanců,“ říká Milan Kratina, CEO skupiny Accolade. „Po dokončení druhé fáze budou mít obě budovy pro KION dohromady 55 000 m2 pronajímatelné plochy a bude v nich pracovat 400 lidí.“

„V České republice i jinde ve střední Evropě vytváří stále větší část poptávky po nových průmyslových prostorách ecommerce či příměstská logistika; v ČR jsou stálicí dodavatelé pro automobilový průmysl. V tomto ohledu má závod společnosti KION o to větší hodnotu, protože to bude jeden z nejmodernějších podniků přesného strojírenství na světě. Rozhodně jsem rád, že se nám ho podařilo pro Accolade a ostatně i pro Českou republiku získat,“ zdůrazňuje Milan Kratina.

„Po dokončení nového závodu pro KION budeme ve Stříbře pronajímat průmyslové nemovitosti v celkové hodnotě 1,6 miliardy korun. Dohromady mají přes 75 000 metrů čtverečních plochy pro lehký průmysl,“ dodává Kratina.

Vedle dvou nemovitostí pro KION má skupina Accolade ve Stříbře ve svém portfoliu také nájemní budovy pro společnosti Ideal Automotive a Leoni. Ideal Automotive ze Stříbra dodává komponenty pro automobilový průmysl, Leoni zde vyrábí technologicky náročná kabelová vedení například pro vysokorychlostní vlaky, trolejbusy nebo jiné strojírenské produkty.

Příprava území pro novou budovu pro KION začala na konci minulého roku. Jejím developerem je společnost Panattoni Europe. Výroba by měla začít v první polovině roku 2018. KION zde bude pro evropský trh vyrábět dopravníkové systémy značky Dematic, kterou získal na podzim 2016.

Accolade v Chebu investovala dvě miliardy. Vzniká jeden z největších industriálních parků střední Evropy.

Skupina Accolade investovala za poslední rok do rozvoje chebské průmyslové zóny 1,7 miliardy korun. Taková bude hodnota jejích tří budov po dokončení druhé části haly pro Tchibo, která bude dokončená v prvním čtvrtletí roku 2017. Už první část budovy pro Tchibo byla podle Industrial Research Forum největším nově postaveným industriálním objektem v ČR v posledním čtvrtletí uplynulého roku. Accolade v Panattoni Parku Cheb patří tři budovy. Vedle Tchiba si je pronajímají společnosti DHL a BWI. Všechny tři budovy jsou plně obsazené a klienti Accolade v nich mají pronajatých přes 100 000 metrů čtverečních, což pro srovnání odpovídá dvouapůlnásobku plochy pražského Václavského náměstí. Na financování výstavby se podílela úvěrem ve výši 1,2 miliardy korun UniCredit Bank.

„V průmyslové zóně je prostor pro dalších zhruba sto tisíc metrů čtverečních v budovách pro lehký průmysl a logistiku. Ty jsme schopní předat novým nájemcům do půl roku od podpisu budoucí nájemní smlouvy,“ říká Milan Kratina, CEO skupiny Accolade. „Pokud se podaří úspěšně dokončit připravované rozšíření zóny, přibude prostor ještě pro další budovu o rozloze 85 tisíc metrů čtverečních. Celkem tak chebská zóna ještě nabídne prostory v hodnotě tři miliard korun. Postupně díky tomu v Chebu vznikne jedna z největších průmyslových zón ve střední Evropě,“ dodává Kratina.

Skupina Accolade úzce spolupracuje se společností Panattoni Europe, která se specializuje na průmyslový development. Accolade pro ni financuje výstavbu a hotové budovy od Panattoni přebírá do svého vlastnictví. „Panattoni Park Cheb je jednou z nejúspěšnějších průmyslových zón v České republice. Vděčí za to výhodné lokalitě, spolehlivým zaměstnancům v regionu a vynikající podpoře ze strany města,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni Europe pro Českou republiku a Slovensko. „Kvalitu zóny podtrhují ocenění, která v posledních měsících získala, včetně ceny pro nejlepší industriální park České republiky v mimořádné prestižních CIJ Awards,“ dodává Sovička.

Na financování aktivit Accolade v Chebu se podílí UniCredit Bank. Na profinancování budov nejen v Chebu získala Accolade od UniCredit Bank úvěr v hodnotě 44,1 milionů eur, tedy zhruba 1,2 miliardy korun, „Skupina Accolade je schopná dlouhodobě přinášet na trh vynikající nemovitostní projekty. Díky vzájemné spolupráci tak můžeme společně podpořit rozvoj byznysu v Karlovarském kraji a středních Čechách,“ říká Tomáš Procházka, manažer nemovitostního financování UniCredit Bank.

Prostory s podpisem Accolade si v Chebu ke svému podnikání pronajímá jeden z největších světových výrobců automobilových brzdných systémů společnost BWI Group, dále společnost DHL, která v Chebu zajišťuje logistiku a servis zařízení pro satelitní televizi Sky Deutschland, a také společnost Tchibo, tradiční prodejce kávy, který je dnes jedním z největších online prodejců oblečení; ta Cheb využívá zejména jako zázemí pro svůj e-shop.

Dvě z nových průmyslových budov jsou již v majetku fondu kvalifikovaných investorů Accolade. Ten přebírá zejména od skupiny Accolade dokončené budovy s běžícími dlouhodobými nájemními smlouvami. Nejnovější a také největší budova parku, kterou má v nájmu společnost Tchibo, by se majetkem fondu mohla stát na začátku letošního roku.

Panattoni Park získal v závěru roku 2016 hned několik prestižních ocenění. V ocenění CIJ Awards byl jmenován nejlepší průmyslovou zónou České republiky s nejlepším developerem Panattoni Europe, budova pro společnost Tchibo získala také v CIJ Awards ocenění pro nejlepší logistickou budovu roku a budova postavená pro společnost BWI byla v kategorii skladové a průmyslové areály v osmnáctém ročníku soutěže Best of Realty oceněna jako třetí nejlepší za uplynulých 12 měsíců.

První fáze budovy pro Tchibo největší novou průmyslovou stavbou posledního čtvrtletí 2016

První fáze budovy, kterou Accolade pronajímá v Panattoni Parku Cheb pro společnost Tchibo, byla největší nově dokončenou průmyslovou budovou v České republice za poslední čtvrtletí roku 2016. Vyplývá to z údajů Industrial Research Fora, sdružení, jehož cílem je poskytovat co nepřesnější data o vývoji českého trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi.

První fáze budovy pro Tchibo má rozlohu 39 000 m2. Po dokončení navazující druhé fáze, bude mít budova pro Tchibo plochu 73 000 m2 a bude po hale Amazonu v Dobrovízi druhou největší logistickou stavbou v České republice. Druhá fáze výstavby bude dokončená v polovině roku 2017.

Tchibo je lídr českého online prodeje v kategorii oblečení a je jedním z nejvýznamnějších světových producentů kávy. V prvním měsíci po uvedení do provozu bude v chebském distribučním centru skladovat, třídit, připravovat, balit a rozesílat zboží pouze pro český trh. Později se zásobování rozšíří na celou střední a východní Evropu a jih Německa. Vznikne až 350 nových pracovních míst.

Budova Accolade pro BWI třetí nejlepší v ČR

Budova, kterou v Chebu skupina Accolade pronajímá výrobci automobilových komponentů BWI, získala ocenění za třetí místo v kategorii Skladové a průmyslové areály v osmnáctém ročníku prestižní soutěže Best of Realty, která oceňuje ty nejlepší developerské projekty za posledních 12 měsíců.

„Budova pro BWI byla naší první investicí v chebské průmyslové zóně. Ta dnes patří mezi nejúspěšnější lokality v celé České republice co do příchodu nových výrobních či logistických společností. Úspěch v prestižní Best of Realty je velmi příjemnou třešničkou na dortu,“ říká Milan Kratina, CEO skupiny Accolade.

Členy poroty ocenění byli zástupci Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí a dalších profesních sdružení, agentur pro výzkum trhu, bankéřů, realitních makléřů a poradenských společností. Rozhodujícími kritérii při posuzování kvality přihlášených projektů byly výběr lokality, urbanistické a architektonické řešení, kvalita realizace a zejména úspěšnost na realitním trhu. Soutěž jako každoročně probíhala pod odbornou záštitou Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.

Předseda odborné jury Pavel Kühn k letošnímu ročníku uvedl: „Kvalita nominovaných projektů v letošním ročníku soutěže dokumentuje další oživení developerského trhu ve všech hodnocených kategoriích. Nejvíce je to vidět na rezidenčním segmentu. K pozitivnímu posunu došlo i u kanceláří a logistických a průmyslových areálů. V posledně jmenovaném segmentu se jedná o tržní boom způsobený zejména nebývalým zájmem o nové plochy skladů a výrobních areálů, který je výsledkem obecného ekonomického rozvoje.“

Budova, jejímž developerem je společnost Panattoni Europe , byla postavena na míru požadavkům společnosti BWI, je nyní součástí portfolia fondu kvalifikovaných investorů Accolade. Ten investuje hotové a plně pronajaté industriální projekty připravené zejména skupinou Accolade. Fond svým akcionářům přináší zhodnocení na úrovní sedm procent ročně.

Accolade oživuje areál bývalé chemičky v polské Bydhošti

Česká skupina Accolade koupila část areálu někdejší, již několik let nefungující, chemičky v polské Bydhošti a vybudovala zde moderní industriální park. Nabízí více než 50 000 m2 špičkové plochy pro lehký průmysl a logistiku, přičemž všechny dokončené prostory (26 000 m2) už jsou plně pronajaté. Accolade do revitalizace areálu investovala tři čtvrtě miliardy korun. Na transakci se podílí polská Bank Pekao patřící do skupiny UniCredit úvěrem do výše bezmála 21 milionů eur, tedy přes půl miliardy korun. Teprve před nedávnem Accolade ohlásila investice do vybudování industriálního parku v Lublinu a do oživení areálu historické továrny na Messerschmitty ve Štětíně.

 „Accolade v letošním roce agresivně expanduje do Polska. Díky tomu se významně rozšíří oborová diverzifikace portfolia našich nájemců, protože v Polsku máme typově jiné nájemníky než v Česku – převažuje tu příměstská logistika a zázemí pro eshopy, zatímco v ČR má silné zastoupení výrobní průmysl, zejména automobilový a strojírenský. Cílem je mít vyvážené robustní portfolio nájemců, které bude odolné vůči případným odvětvovým výkyvům,“ říká Milan Kratina, CEO Accolade.

„Park Bydhošť tvoří dvě samostatné budovy, které lze uvnitř snadno rozdělit do více samostatných jednotek, a je tak možné je pronajmout vícero klientům. Našimi nájemci jsou Oponeo.pl, největší polský prodejce pneumatik a ráfků, Sims Lifecycle Services, přední světová společnost poskytující komplexní management životního cyklu IT, a logistici DB Schenker, ROHLIG SUUS Logistics a C.H. Robinson,“ dodává Lukáš Répal, ředitel Accolade Polsko.

„UniCredit Bank je našim významných financujícím partnerem v České republice, v Bydhošti jsme proto chtěli na úspěšnou spolupráci z Česka navázat a pro financování výstavby se nám podařilo uzavřít s Bank Pekao přívětivé podmínky,“ říká Petr Mac, finanční ředitel Accolade, a dodává, že obě budovy brzy přejdou do majetku fondu kvalifikovaných investorů Accolade, který investuje dokončené a plně pronajaté parky připravené nejen skupinou Accolade.

„Accolade je průkopníkem nových příležitostí v nových lokalitách, které konkurenti ještě nedokázali objevit. To vytváří příležitosti pro růst a expanze. Fakt, že jsou nemovitosti plně pronajaté dokazuje, že to byla správná volba a že projekt, respektive lokalitu, trh výborně přijal. Jsme rádi, že můžeme podpořit práci skupiny Accolade na polském trhu,“ říká Renata Grzonkowska, ředitelka Real Estate Financing MID Bank Pekao S.A.

Areál, jehož část Accolade oživuje, byl původně součástí DAG Fabrik Bromberg, což byla německá válečná továrna na výrobu výbušnin. Od roku 1948 se zde vyráběla chemie pod značkou Zachem. V sedmdesátých letech chemička zaměstnávala na 7 000 lidí a zabírala 2 000 hektarů. Definitivní útlum chemické výroby zde nastal s finanční krizí kolem roku 2010.

Bydgoszcz Park je součástí Průmyslově technologického parku Bydgoszcz. Ten je vzdálený zhruba pět kilometrů od centra města. Park leží na obchvatu Bydhošti a je dostupný ze silnic první třídy č. 5 spojující Gdaňsk a Poznaň, č. 25 spojující Konin a Koszalin a č. 10 spojující Varšavu a Štětín. Nedaleko parku také funguje říční přístav Bydhošť s kapacitou dva miliony tun zboží ročně ležící na evropské říční trase E70 Antverpy – Litva. 

Region Bydhošť/Toruň se nachází na půl cesty mezi přístavem v Gdaňsku a centrálním logistickým hubem Polska v Lodži. Oblast má zhruba dva miliony obyvatel. Bydhošť také patří mezi největší železniční uzly Polska. Protínají se zde hlavní tahy mezi severem a jihem a východem a západem země. V Bydhošti působí 16 univerzit s 45 000 studenty, v Toruni je devět univerzit se 40 000 studenty. Pro místní ekonomiku je tradiční potravinářství, chemický průmysl, zemědělství, výroba nábytku, papírenství, elektrotechnický průmysl a strojírenství.

V Chebu se budou vyrábět tlumiče pro vozy Jaguar, Land Rover či Volvo

Přední světový producent komponentů pro automobilový průmysl, čínská společnost Beijing West Industries (BWI) Group, včera slavnostně otevřel svůj nový závod v chebském průmyslovém parku. Díky investici ve výši 750 milionů korun zde vznikne 300 nových pracovních míst. V příštích letech se přitom počítá s dalším rozšiřováním provozu, takže ve finální fázi by zde mohlo pracovat dokonce 800 až 1000 lidí.

BWI Group měla dosud šest výrobních závodů – tři v Číně a po jednom v Mexiku, Velké Británii a Polsku. „Vyrábíme automobilové komponenty pro celý svět, a proto také potřebujeme mít po celém světě výrobní závody. Cheb jsme si vybrali kvůli kvalifikované pracovní síle a výbornému dopravnímu napojení na Německo, kde sídlí někteří z našich významných odběratelů. Věřím, že naše investice je jasnou odpovědí na počáteční kritiku, že čínští investoři v České republice nevytvářejí výrobní závody ani pracovní místa pro místní lidi,“ řekl prezident společnosti BWI Group Yun An Jiang.

V závodě o rozloze 15 tisíc metrů čtverečních se budou vyrábět pasivní tlumiče zejména pro luxusnější značky automobilů, mimo jiných pro Jaguar, Land Rover nebo Volvo. „BWI je významná firma s celosvětovou působností. Díky příchodu podobných investorů, z dalších bych zmínil třeba Tchibo nebo DHL, prestiž našeho průmyslového parku výrazně roste. A díky tomu se hlásí i další investoři. Podle odborníků je momentálně náš průmyslový park nejrychleji rostoucí industriální zónou v České republice. V současné době zde pracuje už přibližně 2500 lidí. To jsou pro Cheb skvělé zprávy. S rostoucí nabídkou pracovních příležitostí, totiž rostou i platy,“ poznamenal starosta Chebu Petr Navrátil.

„Bez přehánění se dá říct, že chebský závod BWI je nejmodernější továrnou na výrobu dílů pro automobilový průmysl v České republice. Veškeré technologické vybavení je zde zcela nové. Je to chytrá továrna s parádní přehlídkou moderních systémů a sofistikovaných technologií. Reprezentuje high-tech výrobu s vysokou přidanou hodnotou a naplňuje principy trendu označovaného jako Průmysl 4.0,“ dodal Pavel Sovička, generální ředitel developerské společnosti Panattoni Europe pro ČR a Slovensko, která výrobní halu pro BWI vybudovala.

Výstavbu závodu financovala česká skupina Accolade, která budovu vlastní a čínskému investorovi dlouhodobě pronajímá.

Accolade oživila areál staré letecké továrny ve Štětíně

Namísto válečné fabriky na Messerschmitty a následné socialistické výroby kabelů v polském Štětíně budovy pro moderní lehký průmysl a logistiku – česká skupina Accolade tu investuje do oživení starého průmyslového areálu v přepočtu na tři čtvrtě miliardy korun. Na transakci se podílí polská pobočka Santander Bank – Bank Zachodni WBK, úvěrem ve výši přes 23 milionů eur, tedy přes půl miliardy korun. Celkem Accolade ve Štětíně nabídla přes 50 000 m2 špičkových nájemních ploch a všechny jsou již plně pronajaté. V krátké době je to již druhý rozsáhlý projekt Accolade v Polsku.

„V Polsku máme typově trochu odlišné nájemce než v České republice. Ve Štětíně je to i dílem blízkosti námořního přístavu Štětín-Svinoústí, který je nejdůležitějším transitním přístavem pro Českou republiku a Slovensko. Také zde těžíme z blízkosti skandinávských zemí,“ vysvětluje Milan Kratina, CEO skupiny Accolade. „Stále větší podíl nákupů se děje online a o úspěchu obchodníka nerozhoduje ani tak exkluzivní prodejna na hlavní třídě v hlavním městě, jako spíše skvěle zvládnutá logistika. Takové společnosti jsou našimi nájemci ve Štětíně,“ dodává Kratina.

„Našimi klienty ve Štětíně jsou Pierce, největší švédský online prodejce motocyklového vybavení, Svendsen Sport, jeden z největších dodavatelů rybářského vybavení původem z Dánska, Marol, přední polský distributor potravinářských výrobků, Change Lingerie, skandinávská značka spodního prádla prodávaná po celé Evropě, nebo Pulire Group, společnost provádějící správu obchodních a skladových prostor ve střední Evropě,“ říká Lukáš Répal, ředitel Accolade Polsko.

„Pečlivě vybíráme, jaké projekty budeme financovat, a plány Accolade a historie společnosti ukazují vysokou míru profesionality a excelence při vedení průmyslových projektů. Rádi podpoříme kvalitní práci a jsme rádi, že si nás skupina Accolade vybrala pro zajištění bankovního financování pro Štětín,“ říká Brendan Long z Bank Zachodni WBK.

Park Szczecin je spojený rychlostními komunikacemi S3 a S10 s dálnicí A6 s Berlínem či dálnici A2 se středním a jižním Polskem a s Českou republikou a Slovenskem. Námořní přístav Štětín-Svinoústí, vzdálený 15 minut od parku, je s výkonem přes 23 milionů tun zboží za rok nejvýznamnějším námořním překladištěm pro Českou republiku a pro Slovensko a soupeří s Hamburkem a Brémami o dodávky do severovýchodních částí Německa, včetně Berlína.

Západní Pomořany zaujímají severozápadní část Polska podél pobřeží Baltského moře a hranice s Německem. V regionu žije 1,8 milionu lidí; samotný Štětín je s více než 400 000 obyvateli sedmým největším městem Polska. Město je centrem výzkumu a vývoje, zejména v biotechnologiích, nanotechnologiích a obnovitelných zdrojích energie. Působí zde 25 institucí poskytujících vyšší vzdělání, v nichž studuje 45 000 lidí.

Accolade otevírá investice do průmyslových nemovitostí širokému okruhu kvalifikovaných investorů. Nabízí plně obsazené haly a výnos 7% p.a. Distributorem je skupina Conseq

Kvalifikovaní investoři mohou poprvé investovat s fondem Accolade do budov pronajímaných pro podnikání výrobním, ecommerce a logistickým společnostem. Accolade spojil síly se skupinou Conseq, která je distributorem fondu. Ten ve střední Evropě kupuje prvotřídní nemovitosti s dlouhodobými nájemními smlouvami, které jsou zajištěny garancí banky, matky či jistinou. Ve vlastnictví fondu jsou průmyslové nemovitosti v Ostrově u Stříbra na Tachovsku, v Chebu nebo v Týništi nad Orlicí, brzy bude expandovat také do Polska. Mezi nájemci budov patřících fondu jsou společnosti jako DHL, KION nebo Saint Gobain a další. Potenciální investoři se mohou těšit z perspektivy výnosu okolo 7% ročně.

„Fond Accolade nespekuluje na růst cen nemovitostí. Věříme, že můžeme investorům přinášet stabilní a rozumný výnos jen z platby nájemného. V této chvíli jsou našimi nájemci společnosti, které v součtu zaměstnávají po celém světě téměř 650 000 lidí,“ říká Milan Kratina, CEO skupiny Accolade, a dodává: „Trh s průmyslovými nemovitostmi je tažený poptávkou. Vyznačuje se bonitními nájemci a nízkou neobsazeností.“ 

„Jsme rádi, že můžeme našim klientům nabídnout možnost investovat do průmyslových nemovitostí prostřednictvím fondu Accolade. Na českém trhu je to novinka, byť v zahraničí se jedná o typ investice s už poměrně dlouhou tradicí. Předpokládáme, že mnoho investorů ocení atraktivní poměr výnosu a rizika a fond se stane vyhledávaným doplňkem jejich investičních portfolií.“ říká Lukáš Vácha, člen představenstva Conseq Investment Management, a.s.

„Díky dohodě s Conseqem se širší skupině kvalifikovaných investorů otevírá možnost podílet se na růstu české ekonomiky a získat podíl na výnosu velkých nadnárodních korporací podnikajících v České republice, případně v dalších středoevropských zemích. Už nyní jsou akcionáři fondu převážně české fyzické či právnické osoby a Fond Accolade díky tomu pomáhá v České republice udržet výnosy, které díky zaměření jiných průmyslových fondů působících na našem trhu dosud převážně odplouvaly do zahraničí,“ dodává Kratina. Minimální investice do fondu je po splnění zákonných podmínek ekvivalent 75 000 EUR, tedy něco přes 2 mil. CZK.

V industriálních parcích s podpisem skupiny Accolade vzniklo v regionech České republiky již několik tisíc nových pracovních míst a další se budou nadále otevírat v nově dokončovaných projektech. V České republice je Accolade aktivní mimo jiné v Ostrově u Stříbra na Plzeňsku, kam pomohla získat investice výrobce skladové techniky KION, dodavatele plastových autodílů Ideal Automotive nebo výrobce pokročilých kabelových řešení Leoni. Pro industriální park v Chebu skupina Accolade získala investice čínského výrobce tlumičů BWI či německého logistika DHL. Vedle toho do skupiny Accolade patří také budova společnosti Alpha Corporation, bývalé Assa Abloy, respektive FAB, v Týništi nad Orlicí. Developerem nemovitostí je Panattoni Europe; ta se spolu s Accolade podílela také na příchodu výrobce kancelářského nábytku Steelcase do Ostrova u Stříbra nebo na investici dodavatele plastových autodílů Simoldes Plasticos v Rychnově na Kněžnou.

Accolade letos expandoval také do Polska. Zde nechává stavět budovy pro své nájemce ve čtyřech industriálních parcích – v Lublinu, Štětíně, Bydhošti a Minsku Mazowieckém. Ve Štětíně a Bydhošti navíc oživuje brownfieldy po opuštěných starých továrnách. Mezi jeho klienty v Polsku patří společnosti jako logistici DB Schenker či Röhlig Suus, skandinávská značka spodního prádla prodávaná po celé Evropě Change Lingerie, dánský dodavatel rybářského vybavení Svendsen Sport nebo jeden ze dvou polských výrobců smršťovacích polyethylenových spojů CEGA a další.

Celková hodnota portfolia fondu Accolade aktuálně přesahuje 73 milionů eur. Fond kvalifikovaných investorů Accolade je pod dohledem jednoho z největších administrátorů fondů v Evropě, společnosti Alterdomus, a je pravidelně auditován společností KPMG. Jeho prostřednictvím dnes úspěšně investuje více než pět desítek osob z řad majitelů firem, top managementu, partnerů poradenských společností, advokátních kanceláří, family offices či dalších fondů z regionu střední a západní Evropy. Fond investuje výhradně do prvotřídních průmyslových nemovitostí, dlouhodobě pronajatých bonitními společnostmi z oboru lehkého průmyslu a logistiky. V majetku fondu jsou budovy Alpha Corporation, Ideal Automotive, Leoni, KION Group, DHL, BWI a Saint Gobain

Conseq Investment Management, a.s. Conseq je investičním manažerem s 22letou historií na českém trhu. Vedle obhospodařování institucionálních portfolií již 16 let obhospodařuje fondy kolektivního investování a poskytuje další služby drobným i institucionálním investorům. V těchto oblastech má Conseq významný podíl na trhu a získal si důvěru již více než 300.000 klientů. S objemem obhospodařovaných aktiv ve výši přes 40 mld. CZK (podle údajů AKAT ČR) je skupina Conseq největším nezávislým investičním manažerem v ČR. 

Conseq penzijní společnost byla založena na podzim roku 2012 za účelem nabídky penzijních fondů a programů doplňkového penzijního spoření (tzv. 3. pilíře dříve označovaného jako penzijní připojištění). Conseq Investment Management je jejím 100 % vlastníkem.

Více na www.conseq.cz

V Chebu roste distribuční centrum společnosti Tchibo, druhá největší logistická hala v ČR

Společnost Tchibo Praha představila v Panattoni Parku Cheb hrubou stavbu 1.  části distribučního centra pro svůj e-shop. Pronajímatelná plocha dosahuje zatím 39 000 m2, po dokončení 2. části se však rozšíří na 73 000 m2, a budova se tak stane po Amazonu v Dobrovízi druhou největší logistickou halou v České republice. Jeden z nejvýznamnějších světových producentů kávy a lídr českého online prodeje v kategorii oblečení vytvoří v Karlovarském kraji až 350 nových pracovních míst. Zahájení provozu chce stihnout do konce roku. Druhá fáze výstavby by měla být dokončena v polovině příštího roku.

V prvním měsíci po uvedení do provozu bude Tchibo v chebském distribučním centru skladovat, třídit, připravovat, balit a rozesílat zboží pouze pro český trh. Později se zásobování rozšíří na celou střední a východní Evropu a jih Německa. 

„Ve všech zemích, kde Tchibo působí, každoročně expedujeme dohromady přes 13 milionů zásilek. To klade velmi vysoké nároky na organizaci a logistiku. Distribuční centrum v Chebu je důležitým krokem k pokrytí rostoucích objemů našich prodejů a přiblížení se k našim zákazníkům. Po dokončení hrubé stavby začneme instalovat technologie, abychom mohli obsloužit tisíce zákazníků na expandujících trzích střední a východní Evropy. Jsem rád, že tento významný milník připadl právě na 25. výročí působení společnosti Tchibo v České republice,“ říká generální ředitel společnosti Tchibo Praha Richard Hodul. 

Dvojfázovou výstavbu haly řídí developer Panattoni Europe ve spolupráci s českou společností Accolade, která bude budovu vlastnit a dlouhodobě pronajímat. Investici ve výši více než 60 milionů euro (1,6 miliardy Kč) pomohla dojednat společnost Colliers. Může se tak pochlubit největší zprostředkovanou nájemní transakcí v oblasti průmyslových nemovitostí ve střední Evropě.

„Průmyslový development v ČR se mění. Zatímco ještě před 5 lety jednoznačně dominovaly výrobní továrny pro automobilový průmysl, dnes jsou na vzestupu logistické haly pro elektronický prodej. Investici společnosti Tchibo v Chebu považuji za mimořádnou, protože díky ní vznikne nejen pozoruhodná budova, ale také vysoký počet pracovních míst. Je nám ctí podílet se na tak prestižní zakázce,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni Europe pro ČR a Slovensko.

„Tchibo patří k nejvýznamnějším maloobchodním řetězcům, takže jsme rádi, že si pro svou expanzi vybralo právě náš park v Chebu. Profil společnosti také perfektně zapadá mezi naše stávající nájemce, kde nyní mají poměrně významné zastoupení automobilový průmysl a strojírenství, a Tchibo tak přispěje ke zvýšení pestrosti portfolia nájemců skupiny Accolade,“ říká Milan Kratina, CEO skupiny Accolade. „Je našim cílem přispívat k ekonomickému růstu regionů a otevírat širší skupině kvalifikovaných investorů zejména z České republiky možnost podílet se na výnosech tvořených špičkovými globálními společnostmi působícími na našem trhu. Zajištění nájemní budovy pro Tchibo tato měřítka naplňuje beze zbytku,“ dodává Kratina.

„Bylo nám ctí spolupracovat se společnostmi Tchibo a Panattoni na této největší nájemní transakci zprostředkované agentem v oblasti průmyslových nemovitostí ve střední Evropě. Věřím, že podmínky zajištěné pro společnost Tchibo budou hrát klíčovou roli v rozvoji jejího podnikání jak v České republice, tak i celém regionu,“ říká Petr Zaoral, ředitel oddělení průmyslových nemovitostí Colliers International.

„Investici německé společnosti Tchibo vnímáme jako velmi prestižní, populární internetový prodejce spotřebního zboží pro širokou veřejnost nám v průmyslové zóně dosud chyběl. Zároveň mě velmi těší, že po rychlém příchodu několika významných zahraničních investorů začíná být Cheb synonymem pro konkurenceschopný průmysl a ekonomický rozvoj,“ říká starosta Chebu Petr Navrátil.

Distribuční centrum společnosti Tchibo roste v Panattoni Parku Cheb od května letošního roku. Již v rámci první fáze projektu půjde o největší budovu v celé průmyslové zóně. Po dokončení 2. fáze dosáhne pronajímatelná plocha budovy téměř rozlohy Karlova náměstí v Praze, největšího náměstí v ČR. Uvnitř distribučního centra bude instalováno úsporné LED osvětlení a vzduchotechnické jednotky s rekuperací. Na výstavbě se dosud podílelo přes 20 subdodavatelů. 

Tchibo je německý obchodní řetězec, který původně nabízel pouze kávu a kávové speciality. Dnes prodává také spotřební zboží, jehož nabídka se mění každý týden a tematicky je velmi pestrá, od vybavení domácnosti a kuchyně přes módu, sport, elektroniku, hračky, šperky až po zahradu. Svým sortimentem Tchibo pokrývá více než 75 % všech kategorií spotřebního zboží. V loňském roce se firma stala lídrem online prodeje oblečení v ČR. Online prodej představuje 30 % jejích celkových tržeb. K jejich dalšímu navýšení může bezesporu přispět i nové distribuční centrum v Chebu, které se bude specializovat právě na B2C online business.

Místní průmyslová zóna aktuálně zabírá cca 40 hektarů a pracuje v ní celkově kolem 2 500 lidí. Díky rychlému příchodu nových investorů v posledním roce se Panattoni Park Cheb stává nejrychleji rostoucím industriálním parkem v České republice.

 

DC Tchibo Cheb v číslech

 

Pronajímatelná plocha (1. fáze)

39 000 m2

Pronajímatelná plocha (2. fáze)

73 000 m2

Rozloha sendvičových panelů

13 500 m2

Počet sloupů

250

Počet průmyslových vrat

56

Objem betonu na vylití podlahy

10 800 m3

Počet subdodavatelů

více než 20

 

Představení společnosti Tchibo Tchibo je jedním z největších výrobců kávy na světě a je vedoucí firmou na trhu pražené kávy na mnoha evropských trzích včetně České republiky. V ČR také zaujímá přední pozici na trhu kávového občerstvení a je rovněž jedním z největších mezinárodně působících maloobchodních prodejců. Své výrobky nabízí prostřednictvím vícekanálového distribučního systému, který tvoří síť kamenných prodejen Tchibo, internetový obchod a síť prodejních míst ve vybraných prodejnách obchodních řetězců. Společnost byla založena v roce 1949 v německém Hamburku, kde má své ústředí. 

V České republice působí prostřednictvím Tchibo Praha, spol. s r.o. od roku 1991 v segmentu pražené a instantní kávy a jednoporcových kávových systémů pod známými značkami Tchibo, Jihlavanka a Davidoff Café. Od roku 2004 rozvíjí Tchibo Praha na českém trhu obchodní činnost zaměřenou na prodej spotřebního zboží. Od počátku roku 2014 nabízí prostřednictvím svého e-shopu také služby cestovního ruchu.

Sky Deutschland, DHL a Teleplan otvírají nové logistické centrum u Chebu

Společnosti Sky Deutschland, DHL Supply Chain a Teleplan dnes zahájily provoz nového logistického centra o velikosti 13 600 m2 v Panattoni Parku Cheb. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili Henry Börnicke, ředitel pro logistiku a management životního cyklu společnosti Sky Deutschland, Jan Vymazal, regionální ředitel DHL Supply Chain, a Steve Carter, viceprezident pro obchod v regionu EMEA společnosti Teleplan. Otevřením centra vznikne 200 pracovních míst.

Logistická společnost DHL Supply Chain bude na základě pětileté smlouvy uzavřené se společností Sky Deutschland Fernsehen GmbH & Co. KG zajišťovat ve spolupráci s dalšími partnery standardní skladovací služby, dopravu do skladu a distribuci. Součástí smlouvy je i reverzní logistika a zákaznický servis poskytovaný společností Teleplan či služby s přidanou hodnotou, například balení zboží, nalepování etiket či korespondence se zákazníky.

Z nového distribučního centra bude Sky Deutschland zásobovat více než 4,6 milionu zákazníků širokou škálou různých hardwarových zařízení, jakými jsou například set-top boxy, čipové karty, pevné disky nebo WLAN moduly. Dopravu do domácností zákazníků, maloobchodním partnerům nebo hotelům či sportbarům v Německu a Rakousku zajistí balíková služba.

„Díky výhodné poloze se výrazně urychlí distribuce zakázek. Zboží vyexpedované večer ze skladu musí být na místě určení druhý den ráno. Na vychystání urgentních zakázek máme v některých případech maximálně hodinu času,“ vysvětluje Filip Budík, generální ředitel DHL Supply Chain pro Českou republiku a Maďarsko.

Teleplan zajistí přímo v prostorách chebského distribučního centra vysoce kvalitní screening, objektivní automatické testování a renovaci zařízení.

„Naše řešení již nejsou vázána na fyzickou přítomnost společnosti Teleplan, mohou být poskytována a řízena na dálku kdekoliv. Stále častěji přinášíme řešení přímo do prostor podnikání našich zákazníků, jejich logistických partnerů nebo relevantních třetích stran. Dokazujeme tak, že jsme tím správným partnerem, který je schopen zdokonalit a zrychlit procesy zákaznického servisu zařízení pro domácí zábavu,“ zdůraznil Charles Stewardson, prezident společnosti Teleplan v regionu EMEA pro podniková řešení.

„Během posledních několika let Teleplan vynikl především díky vysoké míře inovačního ducha a provozní dokonalosti. V kombinaci s odbornými znalostmi DHL, celosvětového lídra v oblasti logistiky, jsme připraveni v našem novém centru v Chebu zvýšit efektivitu a dostat zákaznickou zkušenost na jinou úroveň. Mimoto pozitivně ovlivňujeme životní prostředí snižováním uhlíkové stopy,“ řekl Sebastian Hauptmann, výkonný vicepresident pro operace společnosti SKY Deutschland.

Miliardová česká investice v Polsku, Accolade nechala rozšířit průmyslovou zónu v Lublinu

Česká skupina Accolade investuje do rozšíření polské průmyslové zóny v Lublinu, která postupně nabídne až 73 500 metrů čtverečných průmyslových ploch. První etapa parku je téměř dokončena. Bezmála 20 000 metrů čtverečných nově postavených špičkových industriálních ploch si pronajali nájemci z oblasti výroby a logistiky. Na transakci se podílí polská mBank úvěrem až do výše 28 milionů eur.

„V Polsku skupina Accolade vedle Lublinu investuje ještě ve dvou dalších průmyslových parcích,“ říká Milan Kratina, CEO skupiny Accolade. „Vybrali jsme atraktivní lokality v desítce největších polských měst, které díky strategické poloze a dostatku kvalifikovaných zaměstnanců představují skvělé možnostmi pro realizaci nových projektů v oblasti výroby, logistiky a ecommerce. Chceme obohatit naše stávající portfolio nájemců, z nichž je nyní mnoho navázáno na automobilový a strojírenský průmysl, o nové společnosti z odlišných odvětví, jakými jsou například potravinářský průmysl a distribuce potravin nebo plastikářský průmysl. Lublin je příkladem města, které je jednou z nejlákavějších investorských lokalit v celém regionu,“ dodává Kratina.

„Jsme velmi rádi, že jsme projektu v Lublinu mohli poskytnout bankovní financování. Díky úzké spolupráci s Accolade jsme připravili strukturu financování, která je výhodná pro všechny strany. Velmi oceňujeme profesionalitu skupiny Accolade v jejím jednání s finančními institucemi a budeme rádi, pokud se na nás obrátí se žádostí o financování i svých dalších transakcí v Polsku,“ říká Małgorzata Lipowska, Project Manager Structured and Mezzanine Finance Department mBank.

Mezi novými nájemci Accolade v Lublinu jsou Inter Cars, která si pronajme 4 370 m2, Rohlig Suus Logistics s 2 100 m2, Nałęczowska Spółka Handlowa, provozovatel supermarketů Alibi, s 1 400 m2, Eurocash Serwis, s 3,000 m2, a CEGA s  2,100 m2.

"V regionu Lublinu se nachází devět univerzit s více než 86 000 studenty. Lublin je tradiční polské město, které před posunem hranic po druhé světové válce bývalo jedním z nejdůležitějších měst centrální oblasti polského státu, tradiční sídlo polských vzdělanců," říká Lukáš Répal, ředitel Accolade pro Polsku.

Industriální zóna Lublin představuje moderní výrobní, distribuční a technologický komplex. Je výhodně umístěná na východě země v devátém největším polském městě Lublinu s 350 000 obyvateli. Zóna bude snadno dostupná z dálnic S12, S17 a S19 spojujících Lublin s Varšavou, Ukrajinou a severem a jihem země. Park je součástí zvláštní ekonomické zóny EURO-PARK Mielec.

O mBank: mBank je inovátorem v oblasti internetového a mobilního bankovnictví v České republice a díky tomu, že se pro ni rozhodlo již 600 000 klientů, je 5. největší bankou v ČR. V prosinci 2014 mBank přinesla inovativní mobilní aplikaci vytvořenou podle reálných potřeb klientů, která v nezávislém testu expertního serveru Tyinternety.cz získala zlatou příčku, a to především díky své rychlosti a uživatelské přívětivosti. Mezi produkty mBank patří kromě osobních a spořicích účtů také kreditní karty, spotřebitelské půjčky a hypoteční úvěry. V České republice působí mBank jako organizační složka mBank S.A., která je členem skupiny Commerzbank. mBank má celkem v Polsku, v ČR a na Slovensku více než 5 milionů klientů.

Skupina Accolade Do dnešní doby realizovala skupina Accolade v České republice osm velkých průmyslových projektů. Její budovy si dnes pronajímají společnosti jako KION Group zaměřená na výrobu vysokozdvižných vozíků v Ostrově u Stříbra, Alpha Corporation (předtím Assa Abloy) působící v oblasti zamykacích systémů v Týništi na Orlicí nebo právě společnosti BWI a DHL v Chebu. Skupina nedávno navíc rozšířila svou činnost i na polský trh.

Fond průmyslových nemovitostí Accolade Skupina Accolade nedávno založila také fond průmyslových nemovitostí. Jeho prostřednictvím dnes úspěšně investuje více než pět desítek osob z řad majitelů firem, top managementu, partnerů poradenských společností, advokátních kanceláří, family offices či penzijních fondů. V majetku fondu jsou či již brzy budou budovy Alpha Corporation, Ideal Automotive, Leoni, KION Group, DHL a BWI.

Skupina Accolade získala od UniCredit Bank úvěr 1,2 miliardy korun

Česká skupina Accolade zabývající se přípravou průmyslových parků a investováním do výstavby nájemních budov pro lehký průmysl a logistiku, získala od UniCredit Bank úvěr ve výši 44,1 milionů eur (v přepočtu zhruba 1,2 miliardy korun). Díky úvěru profinancuje výstavbu čtyř nájemních budov v Chebu a v Hořovicích. Jejich celková velikost dosáhne 112 500 metrů čtverečních. Takovou plochu by pokrývalo zhruba 12 fotbalových hřišť. Developerem nemovitostí Accolade je Panattoni Europe.

„Od UniCredit Bank jsme získali čtyři úvěry v celkové hodnotě 44,1 milionů eur. Využijeme je pro financování čtyř budov na míru v Chebu a v Hořovicích; v Chebu je to například budova pro BWI nebo DHL,“ vysvětluje Milan Kratina, CEO skupiny Accolade. „Pro úvěrové financování jsme se rozhodli, abychom využili současných příznivých podmínek na úvěrovém trhu. S UniCredit Bank jsme rychle našli společnou řeč i díky tomu, že se banka flexibilně zorientovala v našem byznysu.“

„Skupina Accolade je schopná dlouhodobě přinášet na trh vynikající nemovitostní projekty. Díky vzájemné spolupráci tak můžeme společně podpořit  rozvoj byznysu v Karlovarském kraji a středních Čechách,“ říká Tomáš Procházka, manažer nemovitostního financování UniCredit Bank.

Skupina Accolade Do dnešní doby realizovala skupina Accolade v České republice osm velkých průmyslových projektů. Její budovy si dnes pronajímají společnosti jako KION Group zaměřená na výrobu vysokozdvižných vozíků v Ostrově u Stříbra, Alpha Corporation (předtím Assa Abloy) působící v oblasti zamykacích systémů v Týništi na Orlicí nebo právě společnosti BWI a DHL v Chebu. Skupina nedávno navíc rozšířila svou činnost i na polský trh.

Fond průmyslových nemovitostí Accolade Skupina Accolade nedávno založila také fond průmyslových nemovitostí. Jeho prostřednictvím dnes úspěšně investuje více než pět desítek osob z řad majitelů firem, top managementu, partnerů poradenských společností, advokátních kanceláří, family offices či penzijních fondů. V majetku fondu jsou či již brzy budou budovy Alpha Corporation, Ideal Automotive, Leoni, KION Group, DHL a BWI.

UniCredit Bank  UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s. patří v České republice a na Slovensku mezi přední finanční instituce a poskytuje širokou škálu kvalitních produktů a služeb pro retailové a privátní klienty včetně malých a středních firem a velkých korporací. Je jednou z nejsilnějších bank na trhu v oblasti projektového, strukturovaného a syndikovaného financování. Mimořádně silnou pozici si banka rovněž vybudovala v oblasti akvizičního financování a také se řadí na první příčku ve financování komerčních nemovitostí.

Hala pro společnost BWI Group v Panattoni Parku Cheb už stojí. Příští rok začne vyrábět tlumiče pro luxusní značky automobilů.

„BWI Group vnímám jako významný milník pro celou chebskou zónu. Právě příchod tohoto světového výrobce totiž odstartoval bouřlivou expanzi, která udělala z lokality jednu  znejrychleji rostoucích průmyslových parků v České republice. O to víc si přejeme, aby tento přední čínský investor v budoucnu realizoval zvažovanou expanzi,“ sdělil generální ředitel Panattoni Europe pro ČR a Slovensko Pavel Sovička.

„Budova, kterou jsme si nechali postavit na základě požadavků BWI, se po dokončení a nastěhování nájemce stane součástí našeho fondu průmyslových nemovitostí Accolade,“ vysvětluje Milan Kratina, předseda představenstva skupiny Accolade a dodává: „V současné době pro nás Panattoni Europe staví v chebské zóně další halu pro další mezinárodní společnost, která nabídne jak stovky pracovních míst, tak i zajímavou investiční příležitost pro akcionáře fondu průmyslových nemovitostí Accolade.“

Společnost BWI Group vyrábí tlumiče a brzdové systémy pro auta na celém světě. Svůj nový závod umístila do Panattoni Parku Cheb především díky perfektní připravenosti zóny, dobré dopravní infrastruktuře a výhodné geografické poloze. Většina odběratelů čínské firmy totiž sídlí v Německu a dalších státech na sever a na západ od Chebu. V chebské továrně se budou vyrábět pasivní tlumiče pro vyšší řady vozidel jako BMW, Volvo, Audi, Opel či JLR.

Prvního čínského nájemce do průmyslové zóny přivedla realitně poradenská společnost CBRE společně s  Panattoni Europe a Accolade. Významnou roli hrál rovněž proaktivní a vstřícný přístup města. 

Panattoni Park Cheb je unikátní projekt, který vychází z jedinečné spolupráce mezi městem, investorem a developerem. Ta přinesla ovoce především v loňském roce, kdy se v rychlém sledu podařilo přivítat tři nové nájemce: BWI Group, DHL a Tchibo.

KION otevřel ve Stříbře svůj nejmodernější závod

Společnost KION Group slavnostně otevřela svůj nejmodernější závod v Panattoni Parku Stříbro nedaleko Plzně. Druhý největší světový výrobce vysokozdvižných vozíků a skladové techniky vybavil novou produkční halu digitálně propojenými systémy a vytvořil tzv. chytrou továrnu.

Závod KION Stříbro zatím vyrábí tzv. retraky značky Linde. Výrobu zahájil na začátku letošního ledna, tedy nedlouho po prvním výročí slavnostního položení základního kamene v listopadu 2014. Výrobní kapacita závodu dosahuje 12 000 vozíků za rok. V současnosti zde pracuje kolem 150 lidí. Společnost KION Group investovala do vybavení budovy asi 14 milionů Eur (téměř 400 milionů korun). Hala se rozkládá na ploše o rozloze přibližně 24 000 metrů čtverečních.

„Náš nový závod reprezentuje nejdůležitější milník v naplňování strategie KION Group do roku 2020, která nám pomáhá se ještě více zaměřit na zákazníky, inovace a kvalitu,“ řekl generální ředitel společnosti KION Group Gordon Riske během slavnostního ceremoniálu, kterého se zúčastnili hosté ze světa politiky a obchodu. „Stříbro má ideální polohu,“ zdůraznil Riske. „Nový závod nás jednak přibližuje k našim zákazníkům ve východní a jižní Evropě a jednak leží jen několik set kilometrů od hlavního závodu Linde v Aschaffenburgu a dalších sídel.“

„Vítám otevření výroby vysokozdvižných vozíků v novém závodě v Ostrově u Stříbra. Jsem přesvědčen, že v tomto investorovi najde Stříbro a Plzeňský kraj dobrého partnera pro rozvoj kvalitního průmyslu a moderních technologií, stejně jako solidního zaměstnavatele, který nabídne dobré pracovní podmínky pro místní kvalifikované zaměstnance,“ vzkázal na dálku předseda vlády Bohuslav Sobotka k oficiálnímu otevření továrny.

„V nové továrně jsme nastavili optimální tok materiálu,“ řekla Sabine Neuß, provozní ředitelka společnosti Linde. „Plně se soustředíme na své hlavní schopnosti. Procesy jsou zcela transparentní a realizujeme je, monitorujeme a dokumentujeme pomocí IT systémů."

„Je mi velkou ctí přivítat v Panattoni Parku v Ostrově u Stříbra tak významného mezinárodního klienta a těší mě, že se nám podařilo projekt dokončit dle časového harmonogramu,“ řekl Pavel Sovička generální ředitel Panattoni Europe pro ČR a Slovensko, developerské společnosti, která halu ve spolupráci vybudovala.

Investorem samotné budovy, v nichž KION provozuje výrobu, je česká skupina Accolade. Ta budovu vlastní a KION si ji od ní dlouhodobě pronajímá. "S KIONem máme podepsanou nájemní smlouvu na patnáct let dopředu," vysvětluje Milan Kratina a dodává, že samotná výrobní hala, bez instalovaných technologí, má hodnotu přes půl miliardy korun.

Závod ve Stříbře je již třetím závodem společnosti KION Group v České republice. Linde Pohony (LiPo) vyrábí řídicí nápravy a elektrické a hydrostatické pohonné nápravy pro KION Group v Českém Krumlově. JULI, společný podnik KION Group nedaleko Brna, vyrábí elektrické motory. Dohromady dnes pracuje na těchto třech místech 1 200 lidí.

Společnost

KION Group – zahrnující sedm značek: Linde, STILL, Fenwick, OM STILL, Baoli, Voltas a Egemin Automation – je největším výrobcem průmyslových vozíků v západní a východní Evropě. Ve světovém měřítku je dvojkou, avšak v Číně je opět vedoucím zahraničním dodavatelem.

Linde a STILL dodávají celosvětově prémiový segment. Fenwick je největším dodavatelem manipulační techniky ve Francii, přičemž OM STILL má vedoucí postavení na trhu v Itálii. Baoli se zaměřuje na ekonomický segment a Voltas je vedoucím dodavatelem průmyslových vozíků v Indii. Egemin Automation je vedoucí belgický specialista na automatizaci v logistice.

KION Group působí ve více než 100 zemích. V roce 2015 zaměstnával zhruba 23 500 lidí a podle předběžných neauditovaných údajů generoval celkový příjem kolem 5,1 miliardy eur. KION GROUP AG je na německé burze Frankfurt Stock Exchange, v indexu MDAX (německý index pro středně velké společnosti) a indexu STOXX Europe 600, který zahrnuje 600 největších firem v Evropě.

Panattoni Park Cheb se rozšiřuje o prvního logistického klienta, společnost DHL

Panattoni Europe a česká skupina Accolade postaví v Panattoni Parku Cheb skladovací a distribuční halu o velikosti 13 600m2 pro německou společnost DHL, globálního lídra na trhu mezinárodních přepravních a logistických služeb. Developer Panattoni Europe zahájil stavební práce jen pár týdnů poté, co Zastupitelstvo města Chebu schválilo prodej pozemků skupině Accolade. Ta také projekt financuje a stane se vlastníkem budovy. DHL pak u ní bude v dlouhodobém nájmu. V Chebu a okolí by díky této investici mohlo najít práci na 200 lidí. Se vstupem společnosti DHL, do této lokality, asistovala realitně poradenská společnost CBRE

Novou halu pro DHL postavíme přes zimu ve výšce 450 metrů nad mořem, což klade vyšší nároky jak na plánování, tak na technologie použité během samotné výstavby. Hotovou budovu bychom měli předat klientovi v polovině května příštího roku,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni Europe pro ČR a Slovensko a dodává: „Zóna tak bude mít dalšího významného klienta po společnosti BWI, která plánuje výrobu komponentů pro automobilový průmysl.“

„Sama budova, kterou pro DHL stavíme, bude mít hodnotu 250 milionů korun a s DHL máme už dopředu uzavřenou budoucí nájemní smlouvu na pět let,“ vysvětluje Milan Kratina, předseda představenstva skupiny Accolade. „Počítáme s tím, že výstavba pro DHL je první částí budoucí větší stavby v průmyslové zóně. Následující segmenty vyrostou s tím, jak budou přicházet další nájemci,“ říká Kratina a dodává, že DHL si Cheb vybralo hlavně díky dostupným kvalifikovaným zaměstnancům a kvalitní dopravní infrastruktuře, navázané zejména na Německo.

„Další ohlášená investice v průmyslovém parku během několika měsíců ukazuje, že dlouhodobá strategie rozvoje města míří správným směrem. Učinili jsme správné rozhodnutí, když jsme se zaměřili na úzkou spolupráci se skupinou Accolade a s Panattoni Europe. Zájem o zónu je takový, že v tuto chvíli už jednáme s Karlovarským krajem o dalším možném rozšíření parku,“ říká Petr Navrátil, starosta města Chebu.

Senátor za Chebsko a Tachovsko Miroslav Nenutil připomíná, že jen na Chebsku je bez práce přes tři tisíce lidí. „Dvě stovky nových pracovních příležitostí jsou pro region vynikající zprávou. Podporou zaměstnanosti v regionu se s kolegy na radnicích zabýváme dlouhodobě jako jednou z hlavních priorit. Ještě nedávno patřilo Chebsko a Tachovsko na špičku statistiky nezaměstnanosti a dnes se nám to podařilo změnit k lepšímu,“ pochvaluje si Miroslav Nenutil.

Město Cheb podepsalo rezervační smlouvu se skupinou Accolade o druhé části průmyslové zóny v roce 2013. Na území připravované Accolade a Panattoni Europe již přišel čínský výrobce automobilových tlumičů BWI.   Developerská společnost Panattoni Europe a skupina Accolade společně nedávno dokončili dva významné průmyslové projekty: jeden pro výrobce vysokozdvižných vozíků KION Group v Panattoni Parku Stříbro a druhý pro portugalského výrobce automobilových komponentů Simoldes Plasticos v Panattoni Parku Rychnov nad Kněžnou. V obou případech jde o výrobní haly nominované v prestižních realitních soutěžích CIJ Awards a Best of Realty – Nejlepší z Realit.

Dva projekty Accolade mezi elitou v ocenění CIJ Awards

Hned dva projekty s podpisem skupiny Accolade patří do elitní nominace letošního ročníku prestižního ocenění CIJ Awards 2015. Na shortlist mezi nominované projekty v industriálních kategoriích pronikla výstavba pro Linde Pohony, součást KION Group, v Panattoni Parku Stříbru v Ostrově u Stříbřa, a také budova pro Simoldes Plasticos v Rychnově nad Kněžnou.

„Je to skvělé ocenění tvrdé práce celého našeho týmu. A také potvrzení vynikající spolupráce nás jako investora a Panattoni Europe coby developera,“ zdůraznil Milan Kratina, předseda představenstva skupiny Accolade, a upřesnil, že v případě výstavby pro KION je skupina Accolade nadále vlastníkem a pronajímatelem budovy, zatímco v případě Simoldes Plasticos skupina Accolade připravila v Rychnově nad Kněžnou území, na kterém si portugalská společnost nechala postavit nový závod do svého vlastnictví.

Skupina Accolade dosud ve spolupráci s globálním developerem Panattoni Europe realizovala sedm velkých průmyslových projektů. V portfoliu skupiny Accolade jsou v současné době čtyři nájemní průmyslové budovy – Assa Abloy v Týništi nad Orlicí, Ideal Automotive, Leoni a Linde Pohony, součást KION Group v Ostrově u Stříbra a další ve výstavbě v Chebu. Vedle toho skupina Accolade připravila území pro výstavbu závodů Simoldes Plasticos v Rychnově nad Kněžnou a pro společnost Steelcase v Ostrově u Stříbra.

Accolade získala od Erste 800 mil. Kč na financování čtyř průmyslových hal

Skupina Accolade získala od Erste Corporate Banking z Finanční skupiny České spořitelny úvěry ve výši 30 milionů eur, tedy přes 800 milionů korun, na financování svých čtyř nájemních budov v průmyslových parcích v Ostrově u Stříbra a v Týništi nad Orlicí.

„Erste Corporate Banking je finančním partnerem Accolade již od jejího vzniku. Společně jsme podepsali úvěry ve výši už 30 milionů eur,“ upřesňuje Petr Mac, finanční ředitel Accolade.

„Úvěry využíváme pro financování projektů nájemních industriálních hal pro Linde Pohony součást KION Group, pro Ideal Automotive a pro Leoni v Panattoni Parku Stříbro a také Assa Abloy v Týništi nad Orlicí,“ říká Milan Kratina, předseda představenstva Accolade.

„Začátek spolupráce Accolade a Erste Corporate Banking se datuje ke konci roku 2013 a spadá tedy ještě do období poznamenaného doznívající finanční krizí. Už tehdy dala Erste důvěru našemu konzervativnímu obchodnímu modelu, který po prvních dvou letech fungování vyústil v už 60 000 metrů čtverečních plně pronajatých industriálních ploch. Přičemž našimi nájemci jsou nejvýznamnější světové společnosti, lídři trhu ve svých odvětvích, a průměrně s námi mají podepsané nájemní smlouvy na více než 11 let dopředu. A to je skvělý výsledek,“ vysvětluje Milan Kratina.

„Erste Group vždy ráda financuje špičkové realitní projekty. Proto jsme neváhali začít spolupráci se skupinou Accolade. Poskytujeme jí individuální služby přesně na míru jejím potřebám a jsem ráda, že pomáháme růst čistě české firmě na trhu, na kterém donedávna domácí hráč chyběl,“ říká Martina Jůzová, vedoucí oddělení financování nemovitostí České spořitelny.

Hlavním partnerem skupiny Accolade pro výstavbu a development parků je Panattoni Europe. „Jsme rádi, že jsme našli v Accolade silného a dlouhodobého partnera,“ potvrzuje Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni Europe.

Skupina Accolade dosud ve spolupráci s globálním developerem Panattoni Europe realizovala sedm velkých průmyslových projektů. V portfoliu skupiny Accolade jsou v současné době čtyři nájemní průmyslové budovy – Assa Abloy v Týništi nad Orlicí, Ideal Automotive, Leoni a Linde Pohony, součást KION Group v Ostrově u Stříbra a další ve výstavbě v Chebu. Vedle toho skupina Accolade připravila území pro výstavbu závodů Simoldes Plasticos v Rychnově nad Kněžnou a pro společnost Steelcase v Ostrově u Stříbra.

Panattoni Europe a Accolade předali výrobní halu společnosti KION Group

Společnost KION Group symbolicky převzala nový závod na výrobu vysokozdvižných vozíků v Panattoni Parku Stříbro. Nejnovější klient v průmyslové zóně by měl oficiálně zahájit výrobu na začátku příštího roku. Závod o rozloze 27 000 m2 vybudovala developerská společnost Panattoni Europe. Budovu financovala a pronajímá česká společnost Accolade. Projekt byl nominován v soutěži Nejlepší z realit – Best of Realty 2015, která oceňuje nejvýznamnější nemovitosti realizované na území ČR za posledních 12 měsíců. Nová hala KION Group u Stříbra bude slavnostně představena v únoru příštího roku.

„Velmi mě těší, že můžeme v Panattoni Parku Stříbro přivítat nového klienta pouhý rok po položení základního kamene výrobní haly. Z technických zajímavostí bych rád vypíchnul řadu tzv. chytrých řešení, které projekt zahrnoval, například naváděcí systém, který usnadňuje řízení vozíků v uličkách. Na výstavbě haly pro KION Group se podílelo celkem 26 dodavatelů převážně z ČR,“ sdělil generální ředitel Panattoni Europe pro ČR a Slovensko Pavel Sovička.

„Výstavba pro KION Group je jednou ze tří nejdůležitějších investic tohoto roku. Halu se podařilo dokončit podle harmonogramu. Rozpočet na samotnou výstavbu se pohybuje kolem 600 milionů Kč. Společnost KION Group podepsala nájemní smlouvu na 15 let,“ řekl Milan Kratina, předseda představenstva skupiny Accolade.

„Výrobu bychom měli zahájit na začátku příštího roku. V současnosti nabíráme nové zaměstnance, například obráběče, svářeče, lakýrníky, montážní specialisty a další profese včetně seniorských pozic a technického personálu pro oddělení logistiky, technologie a kvality,“ prohlásil Radek Čermák, ředitel KION Stříbro.

Panattoni Park Stříbro leží na exitu 107 dálnice D5, má tedy skvělé dopravní spojení s Německem a městem Plzeň, které nabízí mimořádně kvalifikovanou pracovní sílu především pro automobilový průmysl. Mezi společnosti působící v zóně patří například Lear Corporation, Leoni, Ideal Automotive, Gea, Assa Abloy nebo Steelcase.

Díky své strategické poloze a popularitě mezi investory z různých oblastí od automobilového průmyslu po výrobce kancelářského nábytku byl Panattoni Park Stříbro již v roce 2008 vyhlášen agenturou CzechInvest a Sdružením pro zahraniční investice - AFI nejlepší průmyslovou zónou České republiky v letech 2008 a 2013. Průmyslovou zónu vloni ocenila i plzeňská Hospodářská komora jako významný investiční počin v Plzeňském kraji.

Čínská BWI Group zaměstná v prostorách Accolade v Panattoni Parku Cheb 300 lidí

V Panattoni Parku Cheb byla symbolicky zahájena stavba nové industriální budovy pro čínského investora, společnost BWI Group, předního světového producenta komponentů pro automobilový průmysl. Příchod dalšího významného čínského investora na český trh podpořili osobní účastí zástupci české státní správy a samosprávy. V nové výrobní hale, na ploše zhruba 15 000 metrů čtverečních, vznikne minimálně 300 pracovních míst. Samotná výroba tlumičů by se měla rozběhnout v půlce příštího roku. Se vstupem společnosti BWI asistovala realitně poradenská společnost CBRE společně s developerem projektu Panattoni Europe a českou skupinou Accolade, která stavbu nové budovy financuje a bude ji BWI dlouhodobě pronajímat.

„Naše společnost se zabývá především výrobou tlumičů a brzdových systémů. Většina našich odběratelů je z Německa a dalších států západní Evropy. To je také jeden z důvodů, proč jsme se náš nový závod rozhodli umístit právě do Chebu,“ vysvětlil prezident společnosti BWI Jiang YunAn.

BWI je velmi významná globální firma s mnoha pobočkami po celém světě, takže její příchod do Chebu je skvělou zprávou, zejména díky novým pracovním místům. Bude také prvním novým podnikem v rozšířené druhé etapě průmyslové zóny, v níž by postupně mělo najít práci až jeden tisíc lidí“ říká Petr Navrátil, starosta Chebu.

Chebsko má díky spojení s Německem výhodu, co se tvorby nových pracovních míst týče. Každou novou pracovní příležitost přesto velmi potřebuje. Jsem rád, že jsem k tomu mohl v Senátu přispět svým návrhem, který usnadňuje vynětí území pro stavbu průmyslových parků,“ zmínil Miroslav Nenutil, senátor za Chebsko a Tachovsko.

„Panattoni Park Cheb nabízí výrobcům a ostatním potenciálním uživatelům strategické umístění s ohledem nejenom na výbornou dostupnost kvalifikované pracovní síly, ale i s ohledem na skvělou silniční síť, která umožnuje perfektní napojení na dálnici do Německa. Z Chebu se dostanete do Mnichova či Norimberku za pár hodin. Další výhodou Chebské zóny je možnost růstu, věřím, že tento fakt byl rozhodující i pro společnost BWI, která s možností expanze počítá do budoucna,“ sdělil generální ředitel Panattoni Europe pro ČR a Slovensko Pavel Sovička a dodal „Tento den je pro nás symbolický – nejen, že tu můžeme slavnostně zahájit první výstavbu, ale je to také první krok dlouhodobé spolupráce s předním světovým investorem BWI Group."

Budovanou výrobní halu bude vlastnit česká skupina Accolade. "BWI ji budeme dlouhodobě pronajímat. Je to první hmatatelný výsledek skvělé spolupráce města Cheb, Accolade, Panattoni Europe a CBRE. Očekávám, že v našem chebském parku brzy přivítáme i další nové investory,“ říká Milan Kratina, předseda představenstva skupiny Accolade.

„Rozhodnutí umístit nový závod do Chebu předcházela podrobná analýza více než 30 lokalit v České republice a Polsku. BWI nalezlo v Chebu skvěle připravenou průmyslovou zónu, kde výborně funguje spolupráce zkušeného developera s městem, které má proaktivní přístup vůči potenciálním investorům. Jsem přesvědčený, že tato konstelace brzy přinese další zajímavé projekty na zónu, které vhodně doplní mix již existujících investorů a vytvoří další kvalitní pracovní příležitosti pro tento region. CBRE nyní pracuje na několika dalších projektech pro chebskou zónu, které jsou ve finální fázi rozhodovacího procesu,“ doplňuje Michal Bezděka, Head of Industrial Agency společnosti CBRE.

Panattoni Europe postaví pro předního automobilového výrobce BWI velmi sofistikovaný výrobní závod, který byl vyprojektován na míru instalovaným technologiím, a měl by tak přesně navazovat na potřeby klienta. Nová budova bude také maximálně ekologicky šetrná, což mimo jiné přinese úspory provozních nákladů. Společnost BWI v ní bude vyrábět pasivní tlumiče pro vyšší řady vozidel automobilek mezi které patří značky, jako BMW, Volvo, Audi, Opel či JLR.

První instalace technologií jsou naplánované v první polovině příštího roku, v tomto termínu již bude výrobní hala předána klientovi do užívání. V první fázi nabídne podnik 300 pracovních míst. BWI však uvažuje i o expanzi, díky které by se toto číslo zdvojnásobilo. "Nabírání zaměstnanců pro první fázi běží už nyní, obsazovány jsou nejvyšší pozice. Nábor pracovníků do výroby by měl být spuštěn na začátku roku 2016", sdělila Linda Kitzbergerová, Grafton Recruitment, Branch Manager.

Vstup BWI do Česka by měl být příznivý i pro tuzemskou ekonomiku, která právě díky automobilovému odvětví roste nejrychleji z celé EU. Automobilky a jejich dodavatelé se na výkonu českého průmyslu podílejí jednou třetinou.

Simoldes Plasticos investuje přes 800 milionů Kč a vytvoří na 300 pracovních míst v Kvasinách

Několik stovek nových pracovních míst vytvoří v Panattoni Parku Rychnov na Kněžnou automobilový dodavatel Simoldes Plasticos. Volné území v městské části Lipovka, v těsném sousedství Kvasin, kde chce Simoldes Plasticos investovat přes 800 milionů korun, připravila česká skupina Accolade. S výběrem nejvhodnější lokality pomáhala portugalskému výrobci realitní konzultační společnost CBRE. Část své investice si díky investiční pobídce od Ministerstva průmyslu a obchodu zprostředkované agenturou CzechInvest bude moci Simoldes Plasticos postupně odečíst ze své daně z příjmu.

Simoldes Plasticos chce s podporou Ministerstva průmyslu a obchodu vytvořit v Kvasinách tři stovky nových pracovních míst. Potvrzuje se, že proinvestiční politika této vlády přináší hmatatelné výsledky a pomáhá utvářet průmyslová centra napříč Českou republikou, která jsou zdrojem zaměstnanosti, prosperity a ekonomického růstu celé země,“ zdůrazňuje Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu.

Výstavba nového závodu u Kvasin je pro Simoldes zásadním rozhodnutím, protože podporuje naší zákaznickou strategii a růst firmy. Jsme přesvědčeni, že je to to pravé místo nejenom pro dodávky do Škoda Auto, ale i dalším výrobcům ve střední a východní Evropě. Je tu odpovídající infrastruktura a dostupné technologické know-how, a to nás spolu s našimi zkušenostmi a znalostmi utvrzuje v tom, že náš nový podnik bude s to dodávat kvalitní a konkurenceschopné produkty oceňované našimi zákazníky,“ říká Jaime Sa, CEO společnosti Simoldes Plasticos.

Simoldes Plasticos postavíme na míru přesně jejím požadavkům novou budovu o ploše 22 000 m2. Nabídli jsme kvalitně připravené území, na kterém jsme schopni klientovi předat jeho novou budovu spolehlivě a včas už za pár měsíců. A právě naši rychlost Simoldes Plasticos velmi ocenil,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni Europe Česká republika a upřesňuje, že v Lipovce už začínají zemní práce.

Plochu pro nový závod připravila česká skupina Accolade. „Už před dvěma lety jsme si vyhodnotili, že průmyslovou zónu v Kvasinách čeká bouřlivý rozvoj, a proto jsme hledali vhodné plochy v co nejbližším sousedství,“ vysvětluje Milan Kratina, předseda představenstva skupiny Accolade.

Lukáš Šaling, Senior Industrial Agent společnosti CBRE, který koordinoval jednání se Simoldes Plasticos, dodává: „Vytipovali jsme několik zajímavých projektů v oblasti Kvasin, které byly pro Simoldes Plasticos preferovanou volbou díky blízkosti společnosti Škoda Auto. Ve výběrovém řízení Panattoni Europe nabídla nejlepší podmínky, které nejlépe vyhovovaly strategii společnosti Simoldes Plasticos.

Agentura CzechInvest zprostředkovala pro Simoldes Plasticos investiční pobídku ve formě slevy na dani z příjmů právnických osob. Postupně si tak bude moci odečíst část své investice,“ uvedl Karel Kučera, generální ředitel agentury CzechInvest. I v čase, kdy Simoldes Plasticos může odvádět méně prostředků na dani z příjmů, je stále plátcem všech ostatních daní a poplatků, a jak před několika lety potvrdila studie společnosti Deloitte, poskytnutí investiční pobídky ve finále znamená zvýšený příjem státní kasy.

300 lidí využilo únorové náborové dny v Panattoni Parku Stříbro

Na tři sta zájemců o zaměstnání využilo náborové dny v Panattoni Parku Stříbro v posledním únorovém týdnu. Sedm společností v průmyslovém parku tu chce ještě letos dohromady najmout nejméně desítky nových zaměstnanců. Zájem mají prakticky o všechny pozice do výroby, včetně operátorů, CNC obráběčů ale i o pracovníky do středního managementu. Jen první dva dny absolvovalo rychlý pohovor bezmála dvě stě lidí. Náborové dny pořádá personální agentura Hofmann Personal ve spolupráci s Úřadem práce Plzeň – sever za podpory společnosti Panattoni Europe. Už dnes má v Panattoni Parku Stříbro zaměstnání 1 650 lidí.

Velký zájem o náborové dny potvrzuje, že v Panattoni Parku Stříbro chtějí lidé pracovat a také to, že uchazečů o zaměstnání u firem v našem parku je stále dostatek,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni Europe. „Přitom právě to, jak snadno mohou výrobní nebo logistické společnosti najít zájemce o zaměstnání s vhodnou kvalifikací, je dnes jedním z nejdůležitějších kritérií, podle kterého si firmy vybírají, kde budou investovat.“

V Panattoni Parku Stříbro máme tři projekty – nájemní halu pro rozšířený Ideal Automotive, další budova je ve výstavbě pro KION Stříbro – Linde Pohony a do třetice na námi připravených pozemcích postavil svoje zázemí výrobce kancelářského nábytku Steelcase. Zájem o náborové dny je důkazem toho, že v regionu jsou dostupní kvalifikovaní pracovníci, kteří můžou v nových společnostech najít zaměstnání,“ říká Milan Kratina, předseda představenstva skupiny Accolade.

Eva Jančaříková, organizátorka akce ze společnosti Hofmann Personal vysvětluje, že náborových dní se zúčastní hlavně lidé z několika obcí podél zvažované budoucí autobusové linky z Plzně do Panattoni Parku. „Prozatím během náborových dní sváží zájemce o zaměstnání jeden autobus dopoledne a druhý odpoledne. Pokud se z tohoto směru najde dostatek úspěšných uchazečů, a zatím to vypadá, že ano, pak tu už během března vznikne pravidelná linka,“ říká Eva Jančaříková.

"Závod skupiny KION Group, KION Stříbro, je v průmyslové zóně Ostrov u Stříbra zcela novým subjektem. Možnost účastnit se náborových dnů je proto pro nás velmi důležitá. Naší snahou je v první řadě informovat potenciální budoucí zaměstnance o charakteru a rozsahu naší výroby, o tom co požadujeme, ale také o tom co nabízíme. Dalším významným aspektem této akce je bezesporu prvotní kontakt v rámci regionu a to jak směrem k okolním firmám, tak k samosprávě. Z obou těchto pohledů jsou náborové dny úspěšné," říká Radek Čermák ředitel závodu KION Stříbro - Linde Pohony, ve kterém budou vyráběny vysokozdvižné vozíky. Podnik se právě staví a do konce roku příjme více než sto lidí.

Úřad práce v Nýřanech na náborové dny pozval osobním dopisem přes 200 uchazečů o zaměstnání; další lidé pak do Panattoni Parku Stříbro dorazili na základě rozeslaných letáčků v poštovní schránce nebo odpověděli na inzerát v místních novinách. „Už po prvním dnu jsme mohli říct, že je akce úspěšná. Uvažujeme o tom, že náborové dny budeme velmi brzy opakovat pro obyvatele obcí i z jiného směru,“ dodává Eva Jančaříková.

V Panattoni Parku Stříbro v současné době působí sedm společností, přičemž jen během posledních několika měsíců park přilákal tři významné investory. Do zcela nového provozu se rozšířil výrobce automobilových koberečků a plastových interiérových dílů Ideal Automotive, přišel výrobce nábytku Steelcase; nejnovějším přírůstkem pak bude společnost KION – Linde Pohony, která zde právě staví nový závod na produkci skladových vozíků. Už delší dobu se tu vyrábějí autosedačky pro BMW či Volkswagen v závodě Lear; působí tu také výrobce kompresorů GEA a další.

Právě díky rozšíření zóny pro tři nové investory, které Panattoni Europe připravila společně s českou skupinou Accolade, získal park ocenění pro průmyslovou zónu roku od agentury CzechInvest a Sdružení pro zahraniční investice – AFI; zónu také ocenila plzeňská Hospodářská komora jako významný investiční počin v Plzeňském kraji.

Na území připraveném Accolade spustil Steelcase výrobu kancelářského nábytku pro čtvrt planety

Na pozemcích připravených skupinou Accolade v Panattoni Parku v Ostrově u Stříbra otevřel svůj nový závod největší výrobce kancelářského nábytku na světě, americký Steelcase. Do jeho výstavby investoval přes půl miliardy korun. Zaměstnání už v něm našlo na 150 lidí a do konce roku by jich měl být dvojnásobek.

Stříbro je jedním z našich nejúspěšnějších průmyslových parků nejenom v České republice,“ potvrzuje zájem o zónu Pavel Sovička, generální ředitele Panattoni Europe. „Stříbrsko zůstává i přes vynikající dopravní infrastrukturu regionem s poměrně vysokou nezaměstnaností. Ale právě to sem přitahuje pozornost nových investorů,“ dodává Sovička.

Steelcase jsme nabídli připravené území v průmyslovém parku, kde mohl začít vyrábět už za několik měsíců. Tato rychlost výrazně přispěla k tomu, že jeho nová výrobní budova o 27 000 metrech čtverečních stojí právě v Ostrově na Tachovsku,“ říká Milan Kratina, předseda představenstva skupiny Accolade.

Prezident Steelcase Jim Keane potvrdil, že si jeho společnosti vybrala území připravené skupinou Accolade v konkurenci několika lokalit nejen v České republice. „Zvažovali jsme spoustu věcí. Posuzovali jsme dostupnost zaměstnanců, infrastrukturu a náklady. Stříbro nakonec dávalo největší ekonomický smysl,“ vysvětlil Jim Keane.

"Do Ostrova u Stříbra se postupně přesouvá celá výroba z německého závodu v Durlangenu, který se do konce roku uzavře," řekl viceprezident Steelcase Pierre Blesch. Výroba v novém českém závodě podle něj bude rychlejší, kvalitnější a efektivnější než v Durlangenu. Steelcase už přijímá operátory linky i střední management. "Koncem letošního roku chceme mít ze 300 pracovníků 250 operátorů," řekla personální vedoucí Helena Sanchez.

Steelcase, založená před 103 lety v Grand Rapids ve státě Michigan, je na českém trhu 23. rokem. Loňské tržby koncernu činily přes 70 miliard korun. Masivně investuje do výzkumu a vývoje, za poslední tři roky přes dvě miliardy korun. Nový závod v Panattoni Parku Stříbro je jedním ze čtyř firmy Steelcase v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky. Další jsou v německém Rosenheimu, francouzském Sarrebourgu a v Madridu. Z Ostrova směřuje od října nábytek z laminované dřevotřísky do celého regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky, která má podle prezidenta firmy vysoký růstový potenciál. "Od Stříbra máme veliká očekávání," uzavírá Keane.

Přes 11 miliard investuje do industriálních zón česká skupina Accolade spolu s developerem Panattoni

Česká skupina Accolade, zaměřená na investice do nájemních průmyslových nemovitostí, zainvestuje pro developera Panattoni Europe během následujících pěti let výstavbu na míru připravených průmyslových budov pro výrobní a logistické společnosti v hodnotě 11 miliard korun. Podpis společného kontraktu obě společnosti oznámily právě dnes; už dříve spolu uskutečnily projekty za 1,5 miliardy korun.

„Jsme jediná skupina v České republice, která financuje výstavbu v průmyslových zónách i z domácích, českých zdrojů,“ vysvětluje Milan Kratina, předseda představenstva skupiny Accolade. „Díky spojení s mezinárodním developerem průmyslových nemovitostí Panattoni Europe jsme schopní využít bohatých znalostí a kontaktů a oslovit společnosti z celého světa s nabídkou řešení šitého na míru jejich představám a požadavkům. Očekáváme, že díky této spolupráci se portfolio našich nemovitostí, které mají od počátku stoprocentní obsazenost, do pěti let rozroste na hodnotu jedenácti miliard korun,“ říká Kratina.

Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni Europe, vysvětluje: „V počátcích našeho fungování v České Republice jsme rozvíjeli naše aktivity především ve spolupráci s partnerskými investory ze zahraničí. S rozvojem trhu se zvýšily požadavky na znalost geografických poměrů ve střední Evropě a v ČR samotné. Spolupráce s českou skupinou Accolade nám otevírá možnost vstupu do menších, ale z hlediska trhu s průmyslovými nemovitostmi velice zajímavých, regionů v rámci České Republiky a Slovenska a samozřejmě zjednodušuje rozhodovací proces, a tím urychluje výstavbu a dodání produktu našim klientům.“

Skupina Accolade v Česku investovala do komerčních nemovitostí pro globální společnosti jako je KION Group, která je jedním z největších světových výrobců manipulační techniky prodávaných pod značkami Linde, Still a dalšími; pro společnost FACEA, patřící do mezinárodní sítě švédské skupiny Assa Abloy nebo pro Ideal Automotive, německého dodavatele komponent pro firmy jako jsou BMW, Volkswagen a další. Vedle výstavby nájemních prostor také skupina Accolade připravuje pozemky pro industriální výstavbu. Společně s Panattoni Europe se tak skupině Accolade podařilo připravit podmínky pro vstup a prodej výrobního a skladového objektu na míru největšímu výrobci kancelářského vybavení na světě společnosti Steelcase v Panattoni Parku v Ostrově u Stříbra.

 

Češi investice do nemovitostí milují

Se skupinou Accolade investují převážně čeští investoři, fyzické osoby, právnické osoby, fondy, typicky například ex-majitelé úspěšných firem, vysocí manažeři velkých společností nebo úspěšní podnikatelé. Je mezi nimi například Prokop Svoboda, spolumajitel společnosti Svoboda & Wiliams: „Možnost investovat do průmyslových nemovitostí je na českém trhu úplně nová a sám jsem s Accolade investoval vlastní prostředky. Klienty Svoboda & Williams jsou často lidé, kteří berou nákup nemovitostí jako investici do budoucnosti, a proto jsme také s Accolade uzavřeli dohodu o marketingovém zastupování. Můžu potvrdit, že poptávka po možnosti podílet se na výstavbě v industriálních parcích stoupá,“ říká Prokop Svoboda.

 „Češi milují investice do nemovitostí, ale omezují se při tom zejména na oblast bydlení nebo kupříkladu na kanceláře. Ale představte si, že už v momentu nákupu bytu na investici by se vám podařilo získat stabilního nájemce na deset a více let dopředu. Na trhu s bydlením to zní jako pohádka; přitom investice do průmyslových nemovitostí nabízejí právě takovouto jistotu stabilní investice s jistou návratností. Je to díky tomu, že na straně nájemců jednáte s opravdu silnými partnery, a zejména proto, že v případě industriálních nemovitostí se do nemovitosti investuje až teprve ve chvíli, kdy je podepsána smlouva o výstavbě a zafixovány podmínky dlouhodobého pronájmu,“ vysvětluje Milan Kratina.

 

Stabilní trh o velikosti 100 miliard

Trh s podnikatelskými nemovitostmi má v České republice hodnotu kolem sta miliard korun. Česká republika je zároveň velmi populárním místem, kam rozšířit nebo přemístit výrobu. Ve srovnání s Německem, které bývá cílovým trhem, jsou totiž náklady na práci zhruba třetinové a nižší jsou stále i ceny energií, přitom kvalita odvedené práce je stejná; poptávka po nových investicích je proto, zejména s odeznívající evropskou hospodářskou krizí, znovu velmi vysoká.

„Česká republika a Slovensko je pro nás v tomto směru strategickým trhem, protože se nachází na křižovatce hlavních dopravních tras mezi západní, střední a východní Evropou. Parky, které společně s Panattoni Europe nabízíme, jsou umístěny v pečlivě vybraných lokalitách zohledňujících ekonomické a logistické klastry v Evropě,“ uzavírá Milan Kratina.

 

Skupina Accolade

Česká průmyslová skupina Accolade zaměřená na investice do průmyslových nemovitostí ve spolupráci s globálním developerem Panattoni Europe připravuje a nabízí 15 průmyslových parků v České republice a na Slovensku. Zabývá se přípravou území pro výstavbu průmyslových nemovitostí. Stavbu industriálních budov také následně sama investuje. Skupina Accolade nabízí vlastní pozemky v průmyslových parcích ve strategických lokalitách v Aši, Chebu, ve Stříbře, Mladé Boleslavi, Rychnově nad Kněžnou nebo v Krásně nad Kysucou.

Rozšíření průmyslového parku ve Stříbře na Tachovsku uskutečněné Panattoni Europe a Accolade bylo oceněno jako Průmyslová zóna roku v soutěži agentury CzechInvest a Sdružení pro zahraniční investice – AFI „Investor roku a podnikatelská nemovitost roku“. Více na www.accolade.cz

Panattoni Europe

Panattoni Europe je součástí Panattoni Development Company, jednoho z největších průmyslových developerů na světě, s 26 pobočkami v Severní Americe a Evropě. V současné době staví mimo jiné distribuční centrum pro společnost Amazon v průmyslové zóně Panattoni Park Prague Airport v obci Dobrovíz a další obdobná na dvou místech v Polsku. Ve střední Evropě Panattoni podniká od roku 2005. V České republice, Polsku a na Slovensku společnost nabízí více než dva miliony metrů čtverečních moderních průmyslových ploch. Firma se zabývá zejména výstavbou přesně na míru potřeb klientů, tzv. build-to-suit. Mezi její klíčové zákazníky patří společnosti jako Tesco, H & M, ND Logistics, Still, Schenker, Hartmann, Time out a mnoho dalších, k nim nyní přibyl Amazon. Více na www.panattoni.cz

Realitní kancelář Svoboda & Williams

Realitní kancelář Svoboda & Williams poskytuje kompletní spektrum služeb v oblastech rezidenčních i komerčních realit. Na českém trhu působí už přes 20 let zejména v segmentu prodeje a pronájmu nadstandardních rezidenčních nemovitostí v Praze a okolí. Svoboda & Williams Investment Management nabízí řešení klientům hledajícím příležitost k investici, refinancování v oblasti kvalitních realitních projektů a portfolií, či jejich správu. Díky kontaktu se stovkami investorů a realitních akcionářů a dominantnímu postavení na českém realitním trhu je Svoboda & Williams ideálním informačním kanálem pro získání pozornosti investorů a dalších relevantních osob ke skupině Accolade.

 

Panattoni Park Stříbro nalákal další investici: 200 pracovních míst a téměř miliarda korun

Panattoni Park Stříbro, který byl nedávno vyhlášen nejlepší průmyslovou zónou roku, nalákal další velkou investici. V úterý 11. listopadu zde slavnostně odstartovala stavba nového závodu společnosti KION Group, která tu bude vyrábět vysokozdvižné vozíky. V závodě Ostrov u Stříbra má na ploše zhruba 24 000 metrů čtverečních zpočátku pracovat kolem 200 zaměstnanců. Kapacita podniku je zhruba 10 000 vozíků ročně; výroba by se měla rozjet v roce 2016 a KION Group jen do technologií a vybavení stavby investuje přes 300 milionů korun. Je to už třetí velká investice, kterou Panattoni Park Stříbro během několika posledních měsíců přilákal. Rozšíření zóny pro další investory zajistily společně Panattoni Europe a česká skupina Accolade, která také stavbu nové budovy financuje a bude ji KION Group dlouhodobě pronajímat.

„Před několika týdny vyrostla na příjezdu do parku nová okružní křižovatka, která nahradila stávající nepříliš přehlednou klasickou křižovatku; na její stavbě jsme se finančně podíleli spolu s Plzeňským krajem; věřím, že to pomohlo i obci Kostelec, v jejímž katastrálním území se park nachází,“ upozorňuje na dobrou spolupráci se samosprávami Pavel Sovička, ředitel Panattoni Europe Česká republika. „Panattoni Park Stříbro patří k našim nejúspěšnějším parkům v celém regionu Střední a východní Evropy,“ dodává Sovička.

Milan Kratina, předseda představenstva skupiny Accolade, připomíná, že samotná výstavba průmyslové budovy pro KION Group bude stát několik stovek milionů korun. Tuto částku profinancuje právě skupina Accolade a halu následně předá KION Group do dlouhodobého pronájmu. „Celková investice do průmyslového parku tak dosáhne téměř jedné miliardy korun,“ vypočítá Kratina a dodává: „Poptávka po nových investicích výrazně narostla, což bude mít příjemný vliv i na hospodářský růst celé ČR. Zájem je o zóny podél hranic s Německem; v rámci námi připravovaných parků narostla poptávka vedle Plzeňska hlavně o Chebsko nebo Ašsko.“

Závod společnosti KION Group je už třetí velkou investicí v Panattoni Parku Stříbro během několika posledních měsíců. Společnost Ideal Automotive si u Panattoni Europe již dříve objednala výstavbu nájemní haly o rozloze 16 000 m2, ve které zaměstnává 400 lidí ve výrobě dílů pro automobilové interiéry; největší světový výrobce kancelářského vybavení Steelcase pak v zóně investoval přes 650 milionů korun a zaměstnává na 300 lidí. Panattoni Europe dokončila jeho výrobní halu s 27 000m2 podlahové plochy v září tohoto roku.

Do nové haly v zóně v Panattoni Parku Stříbro se nastěhoval nájemník. Ideal Automotive zaměstná 400 lidí

Nová na míru postavená výrobní hala v průmyslové zóně Panattoni Park Stříbro v území obce Kostelec přivítala svého nájemníka. Německý výrobce automobilových komponentů Ideal Automotive, který už v zóně několik let podniká, se rozhodl rozšířit výrobu a postupně přijme na 400 nových zaměstnanců. Moderní halu přesně na míru výrobce dodala americká developerská společnost Panattoni Europe ve spolupráci s českou skupinou Accolade. Právě ta bude vlastníkem budovy, kterou si od ní bude Ideal Automotive dlouhodobě pronajímat.

„Novou budovu pro Ideal Automotive jsme zkolaudovali a předali nájemci zhruba před měsícem. Realizace tohoto projektu byla založena na předchozí úspěšné spolupráci společnosti Panattoni a Ideal Automotive v lokalitě Ostrova u Stříbra. Celá stavba netrvala ani šest měsíců; poslední čtyři pět týdnů pak do už hotové haly Ideal Automotive instaloval technologie a oživoval je,“ vysvětluje Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni Europe Česká republika.

„O zónu je mezi investory stále velký zájem. Obecně se zájem podnikatelů o Českou republiku v posledních měsících významně zvýšil a největší poptávka je po lokalitách s dobrou dopravní dostupností poblíž hranic s Německem,“ vysvětluje Milan Kratina, předseda představenstva skupiny Accolade.

Právě díky rozšíření zóny pro Ideal Automotive a také pro amerického výrobce kancelářského nábytku Steelcase, které realizovala společnost Panattoni Europe ve spolupráci se skupinou Accolade, letos Panattoni Park Stříbro získal své už druhé ocenění pro průmyslovou zónu roku od agentury CzechInvest a Sdružení pro zahraniční investice – AFI.

Nejlepší průmyslovou zónu roku má Stříbro

Nejlepší průmyslová zóna České republiky je ve Stříbře, na dálnici D5 nedaleko Plzně. Ve středu večer ji ocenila porota soutěže Investor a podnikatelská nemovitost roku agentury CzechInvest a Sdružení AFI. Díky rozšíření Panattoni Parku Stříbro vznikne v okrese s nejvyšší nezaměstnaností v Plzeňském kraji jen za letošní rok téměř tisíc pracovních míst. Nově zde začne vyrábět globální nábytkářský gigant Steelcase a výrobu tu rozšíří automobilový dodavatel Ideal Automotive. Rozšíření zóny zajistily společně Panattoni a nová česká skupina Accolade. Celkem v zóně pracuje bezmála 2 000 lidí a působí tu šest společností. 

„Park v Ostrově u Stříbra se za poslední rok prakticky zdvojnásobil a patří k našim nejúspěšnějším nejenom v České republice,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel společnosti Panattoni Europe Česká republika. „Naší hlavní výhodou je to, že jsme schopní zaručit investorům opravdu rychlý start výroby do šesti osmi měsíců od podpisu smlouvu, a právě rychlost často rozhoduje o tom, proč si výrobní nebo logistické společnosti vybírají zrovna nás,“ dodává Sovička a připomíná, že park zopakoval vítězství, které prvně získal už za rok 2008.

Podle Milana Kratiny, předsedy představenstva skupiny Accolade, si investoři zónu vybírají hlavně díky její vynikající poloze na dálnici D5 a blízkosti Německa, které bývá jejich hlavním cílovým trhem. „Celé západní Čechy jsou znovu v hledáčku nových investorů, což potvrzuje nárůst poptávek, které máme po našich plochách podél hranic s Německem,“ potvrzuje Kratina a dodává, „Jsem přesvědčený o tom, že na úspěchy Ostrova u Stříbra v získávání nových investic brzy naváže i Ašsko nebo Chebsko.“

Porota ocenila zónu hlavně za to, že během posledních několika měsíců přilákala hned dvě významné investice. Společnost Ideal Automotive si u Accolade a Panattoni Europe objednala výstavbu nájemní haly o rozloze 16 000 m2, ve které zaměstná 400 lidí ve výrobě dílů pro kufry automobilů. Další investicí je projekt největšího světového výrobce kancelářského nábytku Steelcase, který do zóny investuje přes 650 milionů korun, zaměstná na 300 lidí a objednal si výrobní budovu s 27 000m2 podlahové plochy, což pro srovnání odpovídá čtyřem fotbalovým hřištím nebo pětinásobku průměrné nemovitostní transakce na českém realitním trhu.

Nižší nezaměstnanost

U vzniku zóny stál před lety Miroslav Nenutil, tehdejší starosta Stříbra a nynější senátor za Tachovsko a Chebsko. „Největším problémem Stříbra je nezaměstnanost. Jako starosta jsem v minulosti pomáhal zakládat průmyslovou zónu, dnes se pro ni snažíme získávat nové investory. Je to práce na dlouhou dobu, ale výsledkem jsou stovky nových pracovních míst, které Tachovsku opravdu hodně pomáhají,“ uvedl Miroslav Nenutil.

Problematiku nezaměstnanosti na Tachovsku dlouhodobě aktivně řeší také Plzeňský kraj, proto vznik nových pracovních míst představitelé kraje vítají. „Úspěšný rozvoj průmyslového parku přináší obyvatelům Tachovska tolik potřebné nové pracovní příležitosti, takže má naši plnou podporu,“ říká hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs.

„Nezaměstnanost je obecně problémem řady příhraničních regionů, proto se vláda zaměřuje na jejich podporu. A to nemusí být jen přímé dotace na nová pracovní místa, důležité je i vytvářet přívětivé prostředí pro podnikání, investovat do infrastruktury, věnovat se vzdělávání. Příchod velkých investorů v posledních měsících ukazuje, že míříme správnou cestou,“ říká Václav Votava, předseda rozpočtového výboru Sněmovny a poslanec zvolený za Plzeňský kraj.

Dobří sousedé

Panattoni Park Ostrov u Stříbra se nachází na správním území obce Kostelec. Jeho starosta, František Trhlík, si spolupráci s investory chválí, protože desetileté společné úsilí podle něj přináší ty nejlepší výsledky, které zajistí lidem práci a současně také udržitelnost rozvoje pro budoucnost celého širšího regionu. „Přispěli nám v roce 2013 na rekonstrukci kulturního domu a před několika dny byl otevřen nový kruhový objezd na bývalé křižovatce, která svojí dopravní složitostí nebyla bezpečná pro vozidla ani chodce, přičemž stavbu křižovatky financovala Panattoni,“ říká František Trhlík. „První zkušenosti ukazují, že nové firmy budou zárukou pro rozvoj celého Kostelecka,“ dodává Trhlík.

„V posledních měsících sledujeme v CzechInvestu zřetelný nárůst zájmu o investování v České republice a investoři pro svoje podnikání potřebují kvalitně připravené podnikatelské nemovitosti. Panattoni Park Ostrov u Stříbra si ocenění zasloužil nejenom díky své poloze a související dopravní infrastruktuře, ale i díky práci svého managementu a jeho schopnosti rychle dodat investorům to, co hledají,“ říká Ondřej Votruba, pověřený řízením agentury CzechInvest.

Panattoni Park Ostrov u Stříbra získal ocenění v konkurenci desítek nemovitostí, se kterými CzechInvest spolupracuje. O jeho vítězství rozhodla expertní komise složená jak ze zástupců ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva financí a agentury CzechInvest, tak z odborníků předních soukromých společností pohybujících se na trhu podnikatelských nemovitostí v České republice reprezentovaných sdružením AFI.

Přes 650 milionů investuje u Stříbra největší výrobce kancelářského vybavení

Jedna z největších průmyslových investic letošního roku, v hodnotě převyšující 650 milionů korun (přes 24 mil. €), právě vzniká v Plzeňském kraji na Tachovsku u Ostrova u Stříbra. Tamější Panattoni Park přilákal světovou jedničku ve výrobě kompletního kancelářského nábytkového vybavení, společnost Steelcase. Panattoni investorovi dodá 27 000m2 připravené podlahové plochy, což odpovídá rozloze zhruba čtyř fotbalových hřišť; svou velikostí tak kontrakt více než pětinásobně převyšuje průměrnou velikost obdobných realitních obchodů na českém trhu. Na míru postavená budova by měla být hotová do podzimu. Práci díky tomu najde na 300 lidí.

„Příchod nových velkých investorů v poslední době potvrzuje, že české hospodářství oživuje. Potřebujeme nová pracovní místa, která dají práci lidem, kteří o ni v krizi přišli. Vidím na obzoru další významné projekty, pro které bude naše vláda vytvářet příznivé prostředí, kdy jasně říkáme, že příliv nových investic je naší prioritou,“ říká Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu.   Panattoni Park Stříbro tak v krátkém čase přilákal už druhého velkého investora; zhruba před měsícem zde ohlásil vytvoření několika set nových pracovních míst německý dodavatel pro automobilový průmysl společnost Ideal Automotive. „Park ve Stříbře patří k našim nejúspěšnějším nejen v České republice,“ potvrzuje zájem o park Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni Europe Česká republika.

Panattoni Europe spolu s českou skupinou Accolade před nedávnem zajistili v sousedství parku další pozemky, na které se bude zóna rozšiřovat. „Příchod nových investorů je výsledkem toho, že jsme jim uměli nabídnout volné a perfektně připravené pozemky, kde můžou začít vyrábět do šesti až osmi měsíců od podpisu smlouvy,“ vysvětluje Milan Kratina, předseda představenstva skupiny Accolade. Kratina zároveň dodává, že díky investicím společností Steelcase a Ideal Automotive se stávající park prakticky zdvojnásobil, zvětšuje se o 60 000m2.

Hejtman: výborná zpráva pro region

„Zájem o Plzeňský kraj mezi investory v poslední době výrazně stoupá a příliv nových firem nebo expanze těch stávajících se už úspěšně projevují i v tvorbě nových pracovních míst – nezaměstnanost v našem kraji klesla už dva měsíce po sobě,“ říká Václav Šlajs, hejtman Plzeňského kraje. „Nejvíc lidí bez práce je dlouhodobě právě na Tachovsku, takže rozvoj průmyslového parku u Stříbra je pro region výbornou zprávou,“ dodává Šlajs.

S tím souhlasí i Miroslav Nenutil, senátor za Tachovsko a Chebsko: „Největším problémem Stříbra je nezaměstnanost. Jako starosta jsem v minulosti pomáhal zakládat průmyslovou zónu, dnes se pro ni snažíme získávat nové investory. Je to práce na dlouhou dobu, ale výsledkem jsou stovky nových pracovních míst, které Tachovsku opravdu hodně pomáhají,“ říká Miroslav Nenutil.

„Těší nás, že se leader na nábytkářském trhu rozhodl pro Českou republiku. Investice společnosti Steelcase totiž představuje i příležitosti pro české dodavatele v nábytkářském průmyslu,“ říká Ondřej Votruba, pověřený řízením agentury CzechInvest.

„Česká republika vždycky byla velmi investorsky atraktivní zemí díky zručným zaměstnancům nebo solidní dopravní síti. Právě teď jsme svědky toho, že se zájem o investice v Česku obnovuje s tím, jak evropská ekonomika začíná znovu pomalu růst a zdravé společnosti se připravují na očekávanou konjunkturu,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel společnosti Panattoni Europe Česká republika.

Ideal Automotive zaměstná v Panattoni Parku Stříbro 600 lidí

Práci až šesti stovkám lidí postupně nabídne u Stříbra na Plzeňsku německá společnost Ideal Automotive. Ta se po čtyřech letech od své původní investice v průmyslové zóně Panattoni Park Stříbro rozhodla dál expandovat. Nově tu bude vyrábět i komponenty pro kufry automobilů. Potřebnou novou halu na míru o rozloze 16 000 m2 pro německého investora připravuje česká skupina Accolade a developer Panattoni Europe. Hotovo bude do třetího čtvrtletí letošního roku.

Podle společností Panattoni a Accolade nastane letos po čtyřech komplikovaných letech na českém trhu průmyslových nemovitostí obrat k lepšímu. „Pro Panattoni Park Stříbro jsme ve spolupráci se skupinou Accolade dokoupili sousední pozemky a z původních 62 000 m2 se park téměř zdvojnásobil, protože vedle již připravované expanze Ideal Automotive jsou na velmi dobré cestě jednání o investicích i s několika dalšími společnostmi,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel společnosti Panattoni Europe Česká republika.

„Na získávání nových investorů pro náš region, malých i velkých, intenzivně pracujeme nejméně od roku 2009, kdy zavřela AEES Stříbro a s ní skončilo přes 2 000 pracovních míst. Ihned poté jsme vytvořili speciální pracovní skupinu pro Tachovsko, která vyjednávala o přívětivějších podmínkách pro vstup nových investorů, konkrétně například navýšení dotací na vznik nových pracovních míst a podobně. Výsledky nemohly přijít hned, ale nyní už rozhodně jsou vidět,“ říká Miroslav Nenutil, senátor za Chebsko a Tachovsko a bývalý starosta Stříbra.

Náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro regionální rozvoj Ivo Grüner upozorňuje, že na Stříbrsku je pracovních míst stále nedostatek, takže nový investor je v regionu vítán. „Tachovsko má tradičně nejvyšší nezaměstnanost z okresů Plzeňského kraje. Jen ve Stříbře a jeho okolí hledá zaměstnání kolem tisíce lidí. Velkou pomocí je dálniční spojení s Německem a průmyslové zóny na ně navázané, které nezaměstnanost významně snižují,“ říká Ivo Grüner.

To potvrzuje i Václav Votava, poslanec a předseda sněmovního rozpočtového výboru: „Příhraniční regiony jsou hospodářsky slabé a potřebují v prvé řadě to, aby tu vznikala nová pracovní místa. Tachovsko je díky zručným lidem, dálnici a relativně nízkým nájmům v průmyslových nemovitostech pro zahraniční investice ideální. Fakt, že nepřicházely, je i dílem absence jasně stanovené podpory investic, což se s novou vládou, která chce například obnovit funkční investiční pobídky pro domácí i zahraniční firmy, očividně mění.“ „Ideal Automotive už Panattoni Park Stříbro dobře zná, už tu několik let podniká. Podle našich informací si Stříbro pro svou další expanzi vybral hlavně díky spolehlivým a zručným zaměstnancům a příjemné lokalitě hned u sjezdu z dálnice,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel společnosti Panattoni Europe Česká republika. 

„Panattoni Park Stříbro by se měl postupně rozrůst až na 11 budov a velikost téměř 300.000 m2,“ vysvětluje Milan Kratina, managing partner skupiny Accolade. „Na pozemcích sousedících s původním parkem byla dříve připravená stavba šedesátihektarové solární elektrárny, takže jsme museli předělat plány a zajistit smlouvy k pozemkům, o které se zóna rozšíří,“ dodává Kratina.

„Příchod Ideal Automotive a rozšiřování průmyslové zóny je pro náš region skvělá zpráva,“ zdůrazňuje František Trhlík, starosta Kostelce, do jejíhož katastru park spadá. „Hned po nástupu krize jsme se museli vyrovnat se ztrátou téměř dvou tisíc pracovních míst kvůli odchodu některých společností. Dnes se sem vrací nové, moderní, zdravé firmy, které pomáhají místním občanům i drobným podnikatelům.“

Společnost Ideal Automotive se specializuje na vývoj a výrobu textilních a plastových automobilových komponent. V současné době má společnost 10 výrobních závodů v Německu a v České republice a jeden v Mexiku. První českou investici Ideal Automotive byl závod v Boru na Tachovsku spuštěný v roce 1999. Vedle něj u nás firma podniká také ve Strakonicích a právě u Stříbra. Současná expanze je její už čtvrtou českou investicí během patnácti let.

Panattoni Europe nabízí v České republice a na Slovensku 14 průmyslových parků. Firma v posledních měsících společně s českou skupinou Accolade výrazně expandovala a rozšířila svoje portfolio průmyslových parků hned o pět nových lokalit ve strategických regionech jako je Mladá Boleslav, Kvasiny – Rychnov nad Kněžnou, Cheb, Aš nebo slovenské Krásno nad Kysucou. Panattoni Europe jen během posledních dvou let stavěla průmyslové areály v žatecké zóně Triangle, ve východních Čechách, středních Čechách a vedle rozšíření parku u Stříbra v současné době realizuje například výstavbu logistického areálu pro společnost Amazon u letiště Václava Havla. Jakmile se naplní plány jednotlivých investorů, vytvoří v České republice několik tisíc nových pracovních míst jak ve výrobní fázi, tak už při stavbě samotných průmyslových parků. Více informací o parku se dozvíte zde. 

Až 3000 nových pracovních míst vznikne rozšířením výroby ve Škodě v Kvasinách

V okolí rozšířeného závodu Škoda-Auto v Kvasinách může vzniknout až 3 000 nových pracovních míst u firem, které budou dodávat komponenty pro zvažovaný nový vůz Škoda / Seat. Odhaduje skupina Accolade, která právě pro dodavatele škodovky již připravuje pozemky v průmyslové zóně v bezprostřední blízkosti Kvasin. Na pozemky už má území rozhodnutí, takže tu nové investice mohou stát už za sedm měsíců od rozhodnutí. Samozřejmě za předpokladu, že se Volkswagen skutečně rozhodne výrobu nového vozu do Kvasin umístit.

„Odhaduji, že díky rozšíření výroby v Kvasinách vytvoří jednotliví dodavatelé až 3 000 nových pracovních míst,“ říká Milan Kratina, generální ředitel společnosti Accolade, která pro dodavatele škodovky připravila rozšíření průmyslové zóny Rychnov nad Kněžnou. „Obvykle podobné investice automobilek podněcují vznik 1,5 až 3, výjimečně u zcela nových projektů až 5 nových pracovních míst u dodavatelů na jedno nové místo u finálního výrobce, jak bylo odhadováno například při stavbě automobilky Hyundai,“ vysvětluje Kratina.

„Mohu potvrdit, že zájem o Panattoni Park Rychnov nad Kněžnou v posledních měsících narostl,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel společnosti Panattoni Europe Česká republika. „V tuto chvíli nemohu prozrazovat jména konkrétních firem, které mají o zónu zájem, protože vše bude záležet na definitivním rozhodnutí vedení automobilky Volkswagen.“

Právě existence připravených investičních ploch je podle Milana Kratina jednou z významných konkurenčních výhod České republiky v lákání nových investic, nejen této škodovácké. „Česká republika může nabídnout řadu připravených průmyslových zón. Společnost Accolade navíc využila období krize, kdy jiné developerské firmy svoje aktivity tlumily, k tomu, aby pro investory připravila pět nových zón v Česku a jednu další na Slovensku,“ dodává Milan Kratina.

Panattoni Europe nabízí v České republice a na Slovensku 14 průmyslových parků. Firma na začátku letošního roku zároveň společně s českou skupinou Accolade výrazně expandovala a rozšířila svoje portfolio průmyslových parků hned o šest nových lokalit ve strategických regionech jako je Mladá Boleslav, Kvasiny – Rychnov nad Kněžnou, Cheb, Aš nebo slovenské Krásno nad Kysucou. Panattoni Europe jen během posledních dvou let stavěla průmyslové areály v žatecké zóně Triangle, ve východních Čechách, středních Čechách a vedle rozšíření například Panattoni D5 Logistics Parku u Stříbra v současné době realizuje například výstavbu logistického areálu pro společnost Amazon u letiště Václava Havla. Jakmile se naplní plány jednotlivých investorů, vytvoří v České republice několik tisíc nových pracovních míst jak ve výrobní fázi, tak už při stavbě samotných průmyslových parků.

Tipnete si, kde s pomocí Accolade a Panattoni vzniká 600 pracovních míst!

Sledujte, jak společnosti Accolade a Panattoni staví novou průmyslovou budovu, ve které vznikne šest stovek nových pracovních míst. A podle fotografií můžete zkusit uhádnout, kde bude nová hala stát. Soutěžte na našem Facebooku, jeden z přesných tipů se může těšit na poukázku na vstupenku na koncert dle výběru. Losujeme, až projekt oznámíme.

„V České republice startuje hospodářské oživení po několikaletém propadu či stagnaci ekonomiky. Nové investice do výrobních nebo logistických kapacit jsou toho velmi dobrým ukazatelem. A my sledujeme větší poptávku po průmyslových investicích nejméně několik posledních měsíců,“ říká Milan Kratina, generální ředitel společnosti Accolade.

„Přitom my jsme období krize, kdy jiné developerské firmy svoje aktivity tlumily, využili právě k tomu, abychom pro investory připravili pět nových zón v Česku a jednu další na Slovensku,“ dodává Kratina.

Accolade nabízí průmyslové parky ve strategických regionech jako je Mladá Boleslav, Kvasiny – Rychnov nad Kněžnou, Cheb, Aš nebo slovenské Krásno nad Kysucou. Jakmile se naplní plány jednotlivých investorů, vytvoří v České republice několik tisíc nových pracovních míst jak ve výrobní fázi, tak už při stavbě samotných průmyslových parků.

Accolade podepsal smlouvou o smlouvě budoucí na rozšíření zóny v Chebu

Společnosti Accolade a Panattoni Europe podepsaly v polovině července smlouvu o smlouvě budoucí o rozšíření průmyslové zóny v Chebu. Připravovaný Panattoni Park Cheb chce využít blízkého napojení na německou dálniční síť spolu s dostatkem kvalifikovaných pracovníků v regionu k tomu, aby do Chebu nalákal zejména dodavatele německých či českých automobilek nebo strojírenských podniků; přivítá samozřejmě i další.

„V Chebu nabídneme přes 60 000 metrů čtverečních špičkově vybavených prostor ve dvou nájemních halách,“ upřesňuje Pavel Sovička, generální ředitel společnosti Accolade Europe. „Hlavní výhodou Chebu je fakt, že má blízko k automobilkám v Sasku a v Bavrosku, ale zároveň je tu stále dostatek zkušených zaměstnanců na pracovním trhu,“ konstatuje Pavel Sovička.

„V námi připravovaných parcích mohou investoři začít vyrábět už do osmi měsíců od chvíle, kdy podepíší kontrakt. Obvykle to přitom v Čechách trvá rok a půl,“ dodává jednu z hlavních výhod parku Milan Kratina, ředitel společnosti Accolade.

„Na jedno každé pracovní místo v Chebu, tedy na území celého bývalého okresu, máme jedenáct uchazečů. Jsou to vesměs kvalifikovaní lidé, kteří chtějí pracovat,“ vysvětluje Tomáš Linda, místostarosta města Cheb. „Investoři o nás mají zájem, ale stále je tu prostor pro další i po rozšíření průmyslové zóny,“ dodal Linda s tím, že pro město Cheb je rozšíření průmyslového parku prioritou číslo jedna.

V průmyslovém parku už působí několik větších i menších firem. Nejvíce, přes dvě stě zaměstnanců má společnost Playmobil. K dalším velkým zaměstnavatelům chebské zóny patří rovněž společnost Apt Cheb se zhruba 140 pracovníky nebo společnost Tup Bohemia, která dává práci více než stovce zaměstnanců.

Panattoni Europe společně s českou skupinou Accolade začala v České republice nabízet sedm zcela nových průmyslových parků ve strategických lokalitách jako je Mladá Boleslav, Kvasiny – Rychnov nad Kněžnou, Plzeň ale také Cheb nebo Aš. Panattoni Europe jen během posledního roku a půl stavěla průmyslové areály v žatecké zóně Triangle, ve východních Čechách, středních Čechách a v současné době realizuje vedle Amazonu například také výstavbu výrobního areálu společnosti Faurecia u Plzně. Jakmile se naplní plány jednotlivých investorů, vytvoří v České republice několik tisíc nových pracovních míst jak ve výrobní fázi, tak už při stavbě samotných průmyslových parků. Více informací o projektu naleznete zde.

Do Krásna míří investice až za 20 milionů eur

Na Slovensku expanduje jeden z největších developerů průmyslových nemovitostí. Společnost Panattoni Europe je připravená v průmyslovém parku v Krásně nad Kysucou investovat až 20 milionů eur. Chce oživit opuštěný areál po bývalé průmyslové pile, který už několik let chátrá.

„Krásno nad Kysucou je nově objevený klenot mezi průmyslovými parky,“ zmiňuje Pavel Sovička, generální ředitel společnosti Panattoni Europe Česká republika „Krásno leží uprostřed mezi společnosti Hyundai a KIA, a logicky se tak zaměří hlavně na automobilový průmysl nebo na přesné strojírenství. Krásno jako jediný park v regionu nabízí na 50 000 m2 ve dvou špičkově vybavených průmyslových halách.“

„Jsme připraveni v Krásně nad Kysucou investovat až 20 milionů eur,“ zdůrazňuje Milan Kratina, partner ve společnosti Accolade „Přepokládáme, že by tu mohlo vzniknout až 500 nových pracovních míst.“ Více informací k projektu naleznete zde.

„V dojezdové vzdálenosti Krásna žije milion lidí, včetně 70 tisíc nezaměstnaných. Věřím tomu, že řada z nich najde v Panattoni Parku Krásno novou práci,“ říká Jozef Grapa, primátor města Krásno nad Kysucou. „Společnost Panattoni patří k největším průmyslovým developerům světa, díky tomu bude mít naše zóna i ve srovnání s dalšími průmyslovými parky na Slovensku vynikající postavení, protože bude využívat kontaktů globálního developera.“

„Investoři mohou v Krásně nad Kysucou přímo získat až 5 000 eur jako podporu na nově vytvářená pracovní místa a zároveň mohou dostat až 31 procent své původní investice zpět ve formě investiční pobídky,“ dodává Pavel Sovička generální ředitel společnosti Panattoni Europe ČR.

Společnost Panattoni Europe nabízí na Slovensku dva průmyslové parky – jako development partner Axa v Trnavě a nově i v Krásnu nad Kysucou. Celkem spravuje na 160 tisíc metrů čtverečních skladových a výrobních ploch na území ČR a SR. V regionu Polska, České republiky a Slovenska zahrnuje portfolio Panattoni více než 1,6 milion metrů čtverečních průmyslových prostor. Skupina Accolade má pro investory připravené prostory vedle slovenského Krásna v dalších pěti lokalitách v České republice.

Připravovaná investice v Průmyslovém parku v Chebu může dát práci až 600 lidem

V chebském Průmyslovém parku vyroste nový areál, ve kterém by mohlo postupně najít práci až 600 lidí. Společnosti Accolade a Panattoni Europe, které za připravovanou investicí stojí, to uvedly v dokumentaci pro posouzení vlivu průmyslové zóny na životní prostředí (EIA).

"Cheb je atraktivní pro dodavatele německým koncovým výrobcům. Předpokládám, že zájem budou mít hlavně společnosti z automobilového průmyslu nebo z přesného strojírenství, vrata našich hal jsou ale samozřejmě otevřená všem," dodává Pavel Sovička, ředitel Panattoni Europe Česká republika.

"V Chebu by postupně měly vyrůst dvě špičkově vybavené průmyslové haly. Jejich obsazení bude záležet na poptávce investorů, už teď ale registrujeme o Cheb, i o sousední průmyslovou zónu v Aši, zájem několika investorů," říká Milan Kratina, Managing Partner skupiny Accolade.

"Na jedno každé pracovní místo v Chebu, tedy na území celého bývalého okresu, máme jedenáct uchazečů. I když je to nejlepší výsledek v Karlovarském kraji, není to zrovna potěšující statistika. Proto jsme byli vůči plánům skupiny Accolade vstřícní, protože vítáme každého, kdo u nás chce vytvářet nová pracovní místa," říká místostarosta Chebu Tomáš Linda.

"Cheb má blíž ke klíčovým průmyslovým centrům v Bavorsku než Plzeň, stejně tak má kupříkladu blíž do Saska než do Ústí nad Labem - proto naše zacílení na potenciální dodavatele německých firem," vysvětluje Pavel Sovička. "Cheb je vynikající lokalita hlavně díky dostupné a kvalitní pracovní síle. V mnohém je dnes pro investory výhodnější než třeba tradiční průmyslové centrum západních Čech Plzeň, kde postupně roste tlak na pracovní trh, a to i díky námi zajišťované investici společnosti Faurecia, která zaměstná na tisíc lidí".

Panattoni Parky dovedou investorům nabídnout výrazně rychlejší start výroby oproti konkurenčním průmyslovým zónám v České republice. "V námi připravovaných parcích mohou investoři začít vyrábět už do osmi měsíců od chvíle, kdy podepíší kontrakt. Obvykle to přitom v Čechách trvá rok a půl. To je spolu s vynikajícími lokalitami námi nabízených parků výrazná motivace pro investory vybrat si právě nás," říká Milan Kratina

Skupina Accolade nabízí společně s Panattoni Europe prvních šest průmyslových parků ve strategických lokalitách jako je Mladá Boleslav, Kvasiny - Rychnov nad Kněžnou, Plzeň ale také Cheb nebo Aš. Společnost Panattoni Europe jen během posledního roku a půl stavěla průmyslové areály v žatecké zóně Triangle, ve východních Čechách, středních Čechách a v současné době realizuje výstavbu výrobního areálu společnosti Faurecia u Plzně. Jakmile se naplní plány jednotlivých investorů, vytvoří v České republice několik tisíc nových pracovních míst jak ve výrobní fázi, tak už při stavbě samotných průmyslových parků.

Více o projektu se dozvíte zde.

Špatné výsledky průmyslu pomůže zlomit nová síť průmyslových parků

Propad průmyslové produkce, který dnes potvrdily výsledky statistického úřadu, by mohla pomoci zlomit nová síť průmyslových parků vznikající v České republice v návaznosti na velké středoevropské automobilky na pozemcích, které dosud nebylo možné využít převážně kvůli nevyřešeným vlastnickým vztahům. Její hlavní výhodou bude to, že umožní dodavatelům začít vyrábět v nových značně zkrácených termínech, které zejména automobilky začaly v krizové době striktně vyžadovat.

"Připravujeme průmyslové parky tak, aby investoři mohli začít vyrábět už do osmi měsíců od chvíle, kdy podepíší kontrakt. Obvykle to přitom v Čechách trvá rok a půl,“ vysvětluje Milan Kratina, specialista na průmyslové nemovitosti a Managing Partner skupiny Accolade, která spolu s Panattoni Europe, nadnárodním developerem průmyslových nemovitostí, za novou sítí průmyslových zón stojí.

„Velcí odběratelé, tedy zejména automobilky u nás i za hranicemi, v souvislosti s krizí razantně zkrátily termíny pro své dodavatele. Kde v minulosti stačil i rok a půl, se dnes požaduje nejvýše osm měsíců. Bohužel stávající síť průmyslových areálů v ČR dnes těmto požadavkům nevyhovuje a velké procento průmyslových zón jednoduše neumí dostát časovým požadavkům na termín dokončení staveb. Mnoho investorů tak staví raději v Polsku a v Německu, kde je celý povolovací proces podstatně jednodušší a o zhruba osm měsíců kratší,“ říká Pavel Sovička, ředitel Panattoni Europe v České republice.

"Nám se kratších termínů daří dosahovat díky tomu, že parky připravujeme do mnohem pokročilejšího stadia – pro každý už máme zpracovaný projekt ‚univerzálních‘ průmyslových hal, které stačí upravit podle požadavků konkrétního investora, ať už jde o standardní nebo specializovanou výrobu – kouzlo je v tom, že tyto projekty máme připravené včetně všech potřebných povolení,“ říká Milan Kratina.

„Pro investory je dnes naprosto nezbytné mít ihned po podpisu smlouvy se zákazníkem co nejrychleji připravenou, postavenou, výrobní halu, a to s ohledem na dlouhý testovací provoz před spuštěním plánované sériové produkce výrobků. Požadované krátké termíny s minimálním rizikem pozdního dodání významně omezují výběr lokalit, kde může výrobní závod stát. Na základě těchto znalostí jsme se rozhodli připravit síť průmyslových parků, která vyhovuje současným post-krizovým požadavkům velkých firem,“ zdůrazňuje Pavel Sovička.

Skupina Accolade nabízí společně s Panattoni Europe prvních šest průmyslových parků ve strategických lokalitách jako je Mladá Boleslav, Kvasiny – Rychnov nad Kněžnou, Plzeň ale také Cheb nebo Aš. Společnost Panattoni Europe jen během posledního roku a půl stavěla průmyslové areály v žatecké zóně Triangle, ve východních Čechách, středních Čechách a v současné době pracuje na výrobním areál u Plzně. Jakmile se naplní plány jednotlivých investorů, vytvoří v České republice několik tisíc nových pracovních míst jak ve výrobní fázi, tak při stavbě samotných průmyslových zón. Více o projektech Accolade se dozvíte zde.

+
Stříbro
Park
+
Cheb
Park
BWI Group | Accolade DHL | Accolade Tchibo | Accolade
+
Rychnov nad Kněžnou
Park
Simoldes Plasticos | Accolade
+

Park
+
Mladá Boleslav
Park
+
Týniště nad Orlicí
Park
ALPHA Corporation
+
D5 Hořovice
Park
Saint-Gobain Raben
+
Szczecin
Park
+
Bydgoszcz
Park
+
Lublin
Park
Spizarnia | Accolade
Naleczowska | Accolade
Eurocash | Accolade
Cega | Accolade
Rohlig Suus | Accolade
ILS | Accolade
Ruch | Accolade
+
Mińsk Mazowiecki
Park
+
Zielona Góra
Park
+
Białystok
Park
+
Praha - Karlovarská
Business Park
+
Přeštice
Park
+
Klatovy II
Park
+
Klatovy I
Park
+
Plzeň
Park
+
Pavlov
Park
+
Stará Boleslav
Park
+
Praha - Letňany
Park
+
Pardubice
Park
+
Letiště
Brno
Nürnberg
Leipzig
Dresden
Wroclaw
Katowice
Bratislava
Vienna
Praha
Brno
Ostrava
Olomouc
Liberec
České Budějovice
Linz
Berlin
Rostock
Poznań
Poznan
Gdansk
Łódź
Kraków
Warsaw
Lutsk
Lviv
Panattoni Park Stříbro | Accolade
243 217 m2

Panattoni park
Stříbro

Haly a nájemci
Panattoni park Cheb | Accolade
184 566 m2

Panattoni park
Cheb

Haly a nájemci
Panattoni park Aš | Accolade
Panattoni Park D5 Hořovice | Accolade
Panattoni park Mladá Boleslav | Accolade
E-Park Stará Boleslav | Accolade
Panattoni park Týniště nad Orlicí | Accolade
Panattoni park Rychnov nad Kněžnou | Accolade
Karlovarská Business Park | Accolade
Park Přeštice | Accolade
Park Pavlov | Accolade
Park Klatovy Pod Borem | Accolade
Park Klatovy Pod Borem | Accolade
Park Plzeň | Accolade
Park Praha - Letňany | Accolade
Park Pardubice - Rosice | Accolade
Letiště Brno | Accolade
Szczecin Park | Accolade
Pronajměte si zde volný prostor
Pierce
Největší švédský online prodejce motocyklových dílů, vybavení a oblečení.
Hala A
DSV
Špičková nadnárodní dopravní společnost působící ve 110 zemích světa.
Hala A
International Logistics Solutions
Poskytovatel logistických služeb na míru v Polsku a v ostatních evropských zemích
Hala A
Pulire
Poskytovatel logistických služeb, úklidových služeb, ostrahy a facility managementu pro sklady, distribuční centra, výrobní objekty a nákupní centra v Polsku, České republice a na Slovensku.
Hala B
Svendsen Sport
Přední dodavatel rybářského vybavení původem z Dánska.
Hala B
Marol
Jeden z nejvýznamnějších distributorů potravinářských produktů na polském trhu.
Hala B
Change Lingerie
Skandinávská značka spodního prádla prodávaná po celé Evropě, i v Asii a severní Americe.
Hala B
Advansor
Jeden z předních výrobců ekologických chladicích systémů s více než desetiletou tradicí.
Hala B
AutoDoc
Online prodejce náhradních dílů pro automobily.
Hala A, B
DHL
Distribuční a servisní centrum DHL pro Sky Deutschland.
Hala C
Röhlig Suus
Jedna z největších logistických společností v Polsku.
Hala D
PartyDeco
Výrobce a velkoobchod s dekoracemi.
Hala D
Pronajměte si zde volný prostor
Oponeo
Přední polský prodejce pneumatik a ráfků.
Hala A
Rohlig Suus
Jedna z největších logistických společností v Polsku.
Hala B
DB Schenker
Evropská logistická jednička, součást Deutsche Bahn Group
Hala B
C.H.Robinson
Jeden z největších poskytovatelů multimodální dopravy a logistiky třetí strany.
Hala C
Sims Lifecycle Services
Přední poskytovatel služeb zajišťujících kompletní životní cyklus IT.
Hala B
Dynamic Parcel Distribution
Jeden z předních evropských poskytovatelů zásilkových služeb.
Hala D
Pronajměte si zde volný prostor
Spizarnia
Jeden z největších exportérů potravinářských výrobků z Polska.
Hala A
Nałęczowska Spółka Handlowa
Provozovatel sítě supermarketů s potravinami a drogerií.
Hala A
Eurocash
Přední distributor a jedna z největších polských společností v oblasti rychloobrátkového zboží.
Hala A
Cega
Jeden ze dvou polských výrobců teplem smrštitelných spojek z polyethylenu s vysokou hustotou (HDPE).
Hala A
Rohlig Suus
Jedna z největších logistických společností v Polsku.
Hala B
International Logistics Solutions
Poskytovatel logistických služeb na míru v Polsku a v ostatních evropských zemích
Hala B
Ruch
Jeden z největších polských distributorů tisku s deseti miliony zákazníků měsíčně.
Hala B
Fibrain
Přední polský výrobce ICT systémů půsbící v Evropě, Africe a Americe.
Hala A
Miracle
Polský velkoobchod s kosmetickými a kadeřnickými produkty a parfémy.
Hala B
DD Pack
Distributor plastových a kovových obalových materiálů, zejména kanystrů a barelů.
Hala B
Farutex
Jeden z předních distributorů potravin na polském trhu.
Hala C
TEDI Dystrybucja
Významný polský distributor potravin a nápojů.
Hala C
Harper Hygienics
BTS